TheEzekiel

Lze si vyžádat policejní záznam o trestném činu ?

Rád bych se dozvěděl něco více o rok starém trestném činu. Viník je za mřížemi a případ je dávno uzavřen. Média bohužel některé informace nezveřejnila a v některých se pro změnu neshodují. Viník je můj starý přítel a nedá mi to spát. Můžu se nějakým způsobem dostat k záznamům o této události, i když v ní nijak nefiguruji ?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Lze požádat, ale pokud nemáte právní zájem na věci, tak vám soud nebo policejní orgán nevyhoví. Pravidla pro nahlížení do spisů upravuje § 65 Trestního řádu (viz odkaz).
Je to logické, přestavte si, že vy byste byl pachatel: měl byste zájem, aby se všichni známí, sousedé atd. mohli šťourat v detailech toho, co jste provedl?
Jediná cesta je přes advokáta: přesvědčit odsouzeného, aby si najal advokáta, který znovu spis projde. Jsou i advokáti, kteří se na to specializují a už dostali lidi z vězení.

Pozn. účast na veřejném soudním řízení je něco jiné.

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/1961-141#cast1-hlava3-oddil6

Další odpovědi
Edison

Veřejný je pouze soud. Čili soudní spis by měl být k dispozici.