Jindrich8

Lze se nechat zplnoletnit od 16, i když nejsem těhotná?

Hledala jsem to na internetu, ale tam je vše podle starého zákona a z roku 2008 a tak… Potřebují prosím poradit jak mam začít nebo co mam udělat když se chci nechat zplnoletnit. Musím asi u soudu prokázat ze se dokazu o sebe postarat, nebo kam mam vlastně poslat tu zadost? A jaký je rozdíl mezi zplnoletneni a svéprávnosti? A to se musím vdávat? Ja chci se odstěhovat s přítelem do bytu, ale studovala bych dal, s rodiči nechci bydlet, neopustí me nikam, a zakazují me přítele, jsou jak posedli, chtěji volat i do školy i na brigádu prostě des..... A kam mam podat tu zadost o splnoletneni? A co se stane kdybych od rodičů odešla? Zavolají policajty? A pak by mel problémy přítel nebo jak by to bylo? Děkuji.....

Nejlepší odpověď
ivzez

Plnoletosti lze dosáhnout pouze dovršením 18 let,
žádné „zplnoletnění“ neexistuje.

To, co chceš, je přiznání svéprávnosti, z vážných důvodů,
mezi něž však nepatří, že to rodiče zakazují přítele, může
soud svéprávnost přiznat i v jiných případech, než těhotenství či podnikání.

Dokážeš-li se sama uživit a sama si zařídit vše kolem bydlení,
stravování a přitom se dále soustavně připravovat na budoucí
povolání, klidně se na soud obrať.

Nemůžeš počítat s tím, že by ti tví rodiče nebo rodiče tvého přítele
něco hradili. Vše si budete muset zajistit sami.

———
A pozor, svéprávnost není plnoletost:
Na řízení auta, alkohol a další věci si budeš muset počkat.

Další odpovědi
Dochy

Nejde o zplnoletnění ale o nabytí svéprávnosti. To Ti pomůže snáze hledat. Podrobnosti bohužel neznám.

Nuk nuk

Ano, těhotenství či mateřství nemusí být jediným důvodem ke zplnoletnění.

Od roku 2014 např. platí možnost zplnoletnění v případě, že podnikáte nebo se k tomu chystáte, máte nějaké odborné znalosti či schopnosti, které chcete profesionálně využít apod.

Má to ovšem stále stejné podmínky. Musíte doložit, že jste schopná se samostatně živit, a musí s tím souhlasit Vaši rodiče (zákonní zástupci).

marci1

Z důvodu nezletilosti soud může z výjimečných důvodů povolit sňatek u osoby mladší než 18 let ( tedy16 let), ale myslím si, že se v tomto případě jedná hlavně o těhotenství dívky. Kdysi takováto dívka musela u soudu prokázat jak by se postarala o rodinu, jestli umí uvařit některá jídla ( např. guláš), říci celý recept apod. 2 roky uběhnou jako voda a můžeš se v pohodě vdát. 🙂

Dochy

Nuk Nuk: Pokud se nemýlím pak souhlas rodičů není nezbytně nutný, ale s ním je to jednodušší. Předpokládám že ten souhlas soud bere jako další svědectví o tom, že daná osoba je schopna se o sebe sama postarat.