Bednaricek

Lze se bránit zaměstnavateli, který jedná protizákonně?

Mám osobní zkušenost se zaměstnavatelem v oboru restaurace a ubytování, který zaměstnává osoby mladší 18 let na směny o délce 12 h (protizákonné), pracují bez smlouvy (tedy se zásadně porušuje zákon a krátí se daně), a jako pracovníci kuchyně nemají ani potravinářské průkazy. Neřeknu, kdyby dostávali alespoň 110 Kč/h, ale 70 Kč? Majitel místo toho koupí nové elektromobily. To se mi opravdu nelíbí. Navíc jednání s nimi hrůza. Mám nezletilého svědka, který zde všechny popsané skutečnosti podstoupil. Jak se takový případ řeší? Nezamete se to pod koberec, i když to nahlásím na inspektorát? Majitel je totiž velmi vlivná osoba s tučným kontem. A navíc bude přesně vědět, kdo tam kontrolu posílá, protože jsem s ním měl v nedávné době konflikt na toto téma. Jak byste postupovali vy?

Nejlepší odpověď
ivzez

Účinně se tomuto bránit lze podle mne osvětou.
Nikdo by neměl uzavírat pracovní smlouvu jinou formou než písemnou
a nikdo by neměl do zaměstnání nastoupit bez pracovní smlouvy.
Každý by měl navíc znát svá základní práva i povinnosti a každý by měl vědět, kolik činí zaručená mzda ve skupině prací, do níž je zařazena jeho práce.

Obávám se ale, že ještě pořád není „pracovní trh“ pro školy dostatečně důležité téma.

Potravinářský průkaz už se dnes nevystavuje, jde o zdravotní průkaz, pro jehož vystavení jsou mnohem „měkčí“ kritéria než dříve pro potravinářský. Dnes ho kolikrát lékař vystaví „automaticky“ při vstupní prohlídce (ti mladí jej mohou mít, aniž by o něm věděli → mohli jej při nástupu odevzdat zaměstnavateli).

Co můžete udělat Vy? Moc toho není.
Můžete se obrátit na inspektorát práce a pokud mladiství pracují
po 22. hodině nebo prodávají alkohol, zkusit zavolat policii.

Inspektorát i policii bych se pokusila sehnat ze sousedního
(nebo vzdálenějšího) okresu. Oni to sice předají místním,
ale ti by už neměli mít tolik možností to zamést pod koberec.

Přeji hodně zdaru a dejte nám prosím vědět, jak to dopadne.

Další odpovědi
autacek

Musíš se rozhodnout, zda-li takovou práci chceš a za kolik dělat, nebo nechceš dělat. Nikdo tě na daném místě nedrží. To, že způsobíš druhému problémy, kdy jiní jsou i za takovou možnost přivýdělku vděčni, asi nic k lepšímu nespravíš ani u sebe, ani u druhých. Navíc ten kdo v tom umí chodit to má ošetřeno tak, aby to bylo v souladu se zákonem a výsledek bude ten, že ty už si neškrtneš.

Drap

Pokud to chceš řešit ty, tak jedině nahlásit na inspektorát. Práci v kuchyni bez zdravotních průkazů můžeš nahlásit na hygienu. Pokud mladiství pracují tam, kde se podává alkohol a nejsou učni nebo studenti příslušného oboru, taky inspektorát. Za krácení daní můžeš podat trestní oznámení.

Kryšpín

Lze se bránit, ovšem můžete také bojovat proti větrným mlýnům. Zde v okolí brigádnici v pohostinství pracují za 70 a jsou rádi, že mají brigádu.