Lze se bránit proti vyžadování dvou dokladů totožnosti?

Co jsem si pročítal legislativu tohoto problému napříč zeměmi EU, vyžadování dvou dokladů totožnosti se považuje za diskriminaci cizinců. Z titulu, že oni budou mít jen nouzový pas. Vzhledem k tomu, že nyní oba doklady mají biometrické doklady a vzhledem k cizincům, považuji za nehoráznost vynucování dvou dokladů totožnosti. Jako občan ČR bez řidičského průkazu mám jenom občasný průkaz, tak proč bych měl být nucen vyhazovat peníze pro nabytí dalšího. Navíc se chystám emigrovat a budu stejný problém řešit v Irsku. Tam ztratím občanku z ČR a budu mít jen pas. (Pro přenos trvalého pobytu.) Mohu se nějak legislativně bránit, nebo co udělat, abych mohl řádně žít bez druhého dokladu? Existuje nějaký další, o kterém nevím? (Dostupný za smysluplné peníze.)

Odpovědi
Schluker

Obvykle staci jako druhy doklad rodny list. Koneckoncu ridicak neni dokld totoznosti. Dva doklady obvykle chteji banky nebo telefonni operatori. Branit se lze, muzete se svobodne rozhodnout, ze jejich sluzby nevyuzijete. Porizeni pasu stoji par supu. Ridicak na babetu se v pripade nouze da opatrit taky levne.

Pepa25

Proč by to měla být diskriminace cizinců – podmínky přece platí pro všechny stejně, ne? Navíc druhý doklad rozhodně nemusí být pas. Hezky popsána problematika druhého dokladu pro založení účtu popsána v odkaze:
„Druhý doklad potvrzuje vaši identitu. Jde o síto, ve kterém by se chytil podvodník, který nelegálním způsobem získal kopii vašeho občanského průkazu. Dva platné doklady jsou důkazem, že s námi jednáte skutečně vy, a ne někdo jiný.
Seznam dokladů pro potvrzení vaší totožnosti je opravdu pestrý. Nemusí to být nutně jen cestovní pas nebo řidičský průkaz. Postačí i kartička zdravotní pojišťovny, studentský průkaz (ISIC/ITIC/ALIVE Card), rodný nebo oddací list, průkaz ZTP/P nebo průkaz zbrojní.“

Zdroj: https://www.cre­ditas.cz/aktu­alita/2020-08-04-jednoducha-registrace-do-creditas-banking/

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

anonym

Rozhodně nestačí jen tak nějaký doklad. Poněvadž chtějí doklad s ověřenou fotografií … (Chtěla to po mne minimálně ubytovna, banka, leasingová společnost, …)

Schluker

To jsou ale vsechno smluvni sluzby, kde clovek nemusi akceptovat podminky a nemusi je vyuzit. Stejne tak mu nemusi byt ze strany poskytovatele nic poskytnuto, pokud nejsou splneny jeho podminky. Nejsmazsi cesta je ridicak. Pokud se chcete vystehovat do ciziny, tak to uz bude jen marginalni naklad.