Finder

Lze říci větu, kterou nelze dle pravidel napsat?

Např. : Na hladině rybníka se vytvořil vír a nad ním letěl výr. Oba tyto v?ry se mi podařilo zachytit na fotografii.

Nejlepší odpověď
annas

Obě slova jsou homonyma, maj o odlišný význam i pravopis. Může se věta vyslovit, ale nikoliv napsat. Množné číslo není pravopisně stejné.

Jde o tzv. „mluvnickou hříčku.“ . Rozdíl mezi mluveným a psaným projevem.

Podobně bydlo/bidlo. Pták má na bidle dobré bydlo a další.

Ale je vhodnější z pohledu spisovného jazyka větu jinak formulovat.

Např. Fotograf zachytil na fotografii ejen vodní vír,, ale i nad ním letícího nočního výra.

Další odpovědi
Dochy

To záleží jak moc bazíruješ na pravidlech. Pokud na nich budeš trvat, tak tohle nemůžeš ani říct ani napsat. Pokud na nich bazírovat nebudeš, pak si dělej co chceš, jen v psaném projevu bude jasná hrubka… Ale když už kašleš na pravidla, tak proč řešit nějaké to I/Y 😉