nyjono

Lze považovat jednu otázku a jednu odpověď za diskuzi?

Nebo kolik jednoho i druhého musí být položeno, aby to diskuze byla?
Dík.

Nejlepší odpověď
annas

Jde o dialog,. tedy rozhovor mezi dvěma osobami, i když virtuální.

Diskuse je založena na dialogu, ale v uvedeném příkladu chybí další argumentace a objasňování názorů, vyjasnění pohledu na daný problém či otázku.

Z diskuse by mělo vyplynout konečné stanovisko, jakýsi závěr. To u vašeho dotazu nepřipadá v úvahu.

Jinak je diskuse často vedená moderátorem . Zde stačí i jeden účastník, ale může být i více – známe z TV.

V minulosti šlo v diskusi o tzv. vědeckou rozpravu, kdy se její účastníci často dohadovali o určitém problému, řešili jej, vznášeli námitky atd. Zpravidla zvítězil ten, kdo byl obratný řečník.

Vzpomněla jsem si na Husovy diskuse,. tzv. disputace, při nichž na universitě obhajoval své názory. Rovněž. J. A. Komenský – který také takto zveřejňoval své myšlenky,, proti nimž se objevovaly připomínky.

Proto bych jednu otázku s jednou odpovědí nepovažuji za diskusi.

Takže jedna otázka a jedná odpověď = dialog. Tazatele často zajímá názor, nebo třeba odborná definilce, která mu může i nemůže vyhovovat. Ale tazatel nevyvrací ani nepotvrzuje Tedy nijak nereaguje.

Další odpovědi
Kelt

Diskuse to je, ale třeba na nízké úrovni.
Například přepadení s pistolí v ruce a otázka – Kde jsou prachy? a nějaká reakce přepadeného je také svým způsobem diskuse.

anonym

to poznáš snadno ve chvíli kdy už na něčí odpověď svou novou otázkou odpovídáš … pak už je to diskuse 🙂

Kryšpín

Diskuze je také když tě tady moudrý senior začne poučovat jak má otázka vypadat, neb že je tam chyba, máme smůlu že jsme zamotáni do angličtiny a němčiny, kdežto senioři mají výhodu že mají základy ruštiny.

elkon

Takto odpovídá Wikipedie, což sis mohl najít sám: Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor několika osob nad určitým tématem, jehož cílem není rozhodovat, nýbrž věc pečlivě rozebrat z různých stránek, shromáždit argumenty a případně připravit půdu pro racionální rozhodnutí.

nyjono

Wiki mě neuspokojila.