Avatar uživatele
Inquirer

Lze nahradit běžné stravování umělou výživou?

Člověk po těžkém úrazu může ležet v bezvědomí i několik měsíců. Takovému člověku je z pochopitelných důvodů "strava" podávána nitrožilně formou tekutiny.

Zajímalo by mne, zda by se tímto způsobem dala nahradit běžná strava (snídaně, oběd, večeře) při běžném každodenním životě (tj. v čase jídla si připojit kapačku, popř. mít ji připojenou neustále nebo jen v noci).

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 2444 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
da ny

Ano, jen v nouzi je stravování umělou výživou dlouhodobě možné, spíše než nitrožilně je vhodné tekutinu podávat zejména enterálně pokud je funkční trávicí trakt. Ti co leží několik let v bezvědomí přece nežijí ze vzduchu..
Sondy lze kombinovat s nitrožilní výživou.
Pacient může být i doma, (pokud není v bezvědomí), napojovat se na pumpu proč by se "trápil jen kapačkami" ;)
.
Viz. zdroj. http://pfyziollfup.upol.cz/…

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
gecco

Problém nitrožilní výživy nespočívá v tom, že by nebylo možné dodat dost energie, to není limitující. Ale při nepoužívání trávicího ústrojí dochází k jeho atrofii (například ustává peristaltika a sekrece některých žláz) a opětovné "nastartování" není tak úplně jednoduché a bez rizika.
Jestliže by ses chtěl ale doživotně stravovat nitrožilně, jde to.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
quentos

ve zdroji tvrdí, že lze být na kapačkách celý život http://www.agingcare.com/… a teď si vyberte :{D> pokud by to šlo, otázkou zůstává, proč by to kdo dělal, kdyby nemusel.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
huxa

Nešlo.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Inquirer

Prosil bych aby odpovídali pouze ti, kteří mají svojí odpověď podloženou nějakými argumenty a ne chudáci, kteří napíšou cokoliv za účelem nasbírání bodů. Děkuji.

před 2444 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Inquirer

huxa: Vaše odpověď má asi tak stejnou hodnotu jako "ŠLO".

quentos: "feeding tube through the stomach" rozhodně není nitrožilní výživa pane. Proč by to kdo dělal je věc jiná, mě zajímá jestli je to možné, ale myslím že ta nitrožilní výživa neposkytuje dostatek energie na nic jiného než nehybné ležení v bezvědomí.

před 2444 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Věda