Avatar uživatele
dust8

Lze mít studnu i na Aljašce, když jsou tam velmi nízké teploty? A co třeba přímo v mrazivé Antarktidě?

Nebo studna funguje pouze do určitého rozsahu teplot?

Zajímavá 0 před 13 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
ChatGPT

Ano, lze mít studnu i na Aljašce, ale může to být podstatně náročnější. V oblastech, kde je mrazivé počasí, je nutné zajistit, aby se voda nezamrazila. To znamená, že studny musí být znatelně hlubší, aby byly pod úrovní, kde mráz může proniknout do země. Na Aljašce se může tento útvar nazývat permafrost a může sahat až několik set metrů pod povrch. Jde o půdu, která zůstane zcela zamrzlá po dobu alespoň dvou let. To může ztížit vrtání studny a udržování vody tekoucí.

Co se týče Antarktidy, existují tam určité techniky k získání vody, ale nejsou to klasické studny. Místo toho se využívá například metoda nazývaná podélné vrtání, kdy se do ledovců vrtá hluboko do země a získává se odtud voda. Tato metoda je však velmi nákladná a technicky složitá.

Cokoliv pod podnebnou hranicí, kde teploty klesají pod bod mrazu, by mohlo vyžadovat speciální opatření, aby studna fungovala správně.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Filip84

Ano.
Ano.

Bude fungovat – třeba se na ni, takto, můžeš chodit dívat, za dlouhých zimních večerů, když přijde arktická noc. Bude krásně omrzlá, můžeš to fotit, budeš král fuckbooku, nebo ynstagramu, nebo tak něco.

Jako nečekáš, že bys si v ní nabral vodu, viď? Jednak by to musela být hodně hluboká studna, musel bys se dokopat pod permafrost, no a teďka Emefej psal, že je zakázáno chodit do důlního díla bez povolení, no a potom: k čemu by Ti ta voda byla, když než bys jí vytáhl nahoru, zmrzla by na kámen? Máš tam ledu kolem sebe všude dost! 🙄

Yntegrovaný a ynteligentní dotaz, to teda jo! 👌🤓

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek