Avatar uživatele
kurec

Lze vůbec vědecky popsat krásu?

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? marci1, hapiky před 1587 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Jednou jsem četl nějaké sci-fi, kde podobnou otázku dali super obrovskému kvantovému počítači, ten pár let přemýšlel a došel k tomuto: nejdokonalejší a nejkrásnější je čistý bílý kruh. Pan Suchý jinak měl ve své písničce (díky hapiky) zase jednou pravdu. Je to fakt hodně subjektivní, jak říkal Švejk: „ten pes vám byl tak ošklivej, až byl krásnej“.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
hapiky

Krásu nelze popsat slovy. Je to „královna z hedvábí.“

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Ametyst

Na to opravdu vědu nepotřebujeme. Tam, kde má promluvit a přinést důkazy, tak mlčí.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Rokio

Krása je cokoliv, co vzbuzuje libost.
zdroj: učivo základů společenských věd na OA

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
klumprt

Před pár lety prolítl nějaký článek, že vědci zkoušeli udělat z mnoha fotek žen různých národností udělat pomocí počítače jakýsi „průměrný“ obličej. Vlastně dosáhli toho, že výsledný ženský obličej měl mimořádně pravidelné rysy. U různých národností se kapku lišily, ale byly všechny krásné.
Takže to vypadá, že např. ženská krása bude možná vyjádřitelná jako míra odlišnosti od nějakého ideálu, který je vlastně průměrem.
Co se týče neživých věcí, tak se zdá, že libě vnímáme souměrné tvary, jako různé symetrické ornamenty. Nebo obrazy v nichž se uplatňuje zlatý řez, což je docela zajímavá věc i v matematice. Ostatně zrovna dneska jsem na YT poslouchal nějakého matematika a ten říkal, že dobrý matematik vnímá krásu matematiky.
Zajímavé je taky, jakou krajinu vnímáme jako krásnou. Lépe než v mezi nekonečnými lány někde v rovině, kde není kouska kopečku, se cítíme v alespoň mírně kopcovité krajině a když vylezeme na nějakou horu, třeba v Krkonoších nebo v Alpách, jsme přímo uchváceni. Jako bychom preferovali dobrý rozhled do dálky nebo dobrou možnost různých úkrytů. Tuhle zase jeden biolog někde psal, že člověk za úplně ideální považuje mírně kopcovitou krajinu místy porostlou skupinami stromů. A to je prý ten typ lesostepní krajiny ve které se vyvinul člověk.
A co třeba krásná hudba? Patrně některé rytmy a harmonie dovedou způsobit příjemné pocity. Pozoruhodné je to, že hudba často nejvíc maká na samotných hudebnících. Stačí se podívat na nějakého jazzmana nebo sólového kytaristu rockové kapely, jak si to užívá, když to pořádně rozbalí.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Edison

NE! Na to je příliš subjektivní.

Upravil/a: Edison

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Nelze. Krása není nic konkrétního, jedná se o abstraktní pojem. „Je to jev či vlastnost, kdy něco nebo někdo je vnímáno jako krásné“ (wikislovník).

„Krása, -y, krás žen. r. soulad tvarů, barev, zvuků al. soulad myšlenek a umělecké formy jejich podání příjemně působící na smysly a city člověka: k. přírody, k. člověka, zpěvu, melodie, obdivovat k-u květin, k. myšlenky, stylu, románu, dramatu ap.“ 🙂

https://slovnik­.aktuality.sk/pra­vopis/slovnik-sj/?q=kr%C3%A1sa

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kelt

Krása je něco, co v nás vzbuzuje nádherné pocity. Jak to vyjádřil jeden člověk. Poznávám vnitřní krásu ženy. A jak to děláte? Jsem v ženě, uvnitř. To je krása.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
quentos

hapiky: když už něco od někoho obšlehnu, patří se to dát do uvozovek a uvést autora! Jinak jde o trestný čin plagiátorství.

před 1586 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

ametyst: …protože krása je nevědecká disciplína:-)

před 1587 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Ametyst

🙂 Jo, není to nic exaktního. 🙂Často je směšné, jak se lidé upínají k vědě, aby jim objasnila, jak si obrazně řečeno mají utřít nos.

před 1587 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Teď jsi to vystihl. Ještě čím to je? Já myslím, že vlastní neschopností, alibismem, odmítáním odpovědnosti za vlastní rozhodnutí. Tak se raději nebudem rozhodovat… Mi to vyvolává černé myšlenky… bože… Když jsme žili v „nesvobodě“, tak jsme ji chtěli. Teď máme „svobodu“ a dobrovolně si c hceme nechat diktovat úplně všechno… Chce se mi zvracet, velebnosti.

„O tom, co je krasne, rozhodujeme my, SRANA!“

před 1587 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek