numeriprimi

Literatura o slovních hříčkách, česká přísloví a větný styl

Zdravím :)
Neznáte prosím nějakou vhodnou literaturu, kde by se vyskytovaly podobné úlohy, jako v olympiádě v jazyce českém? Kromě knihy „Hrátky s češtinou“ od Čechové.
Dále bych se chtěla zeptat, jestli znáte nějakou internetovou stránku, kde by byla shrnuta ta nejznámější česká přísloví. A konečně poslední dotaz- vyznáte se ve větném stylu? Já jsem typ člověka, co když přede mně dají větu a řeknou, ať ji stylisticky opravím, tak na to koukám jak sůva z nudlí a říkám si, že mi na tom nic špatného nepřipadá. Člověk asi na to musí mít cit, ale i tak- neznáte nějaké stránky, kde by to bylo trošku shrnuto?
Ku příkladu věta „Ze všem druhů zeleniny je ve světě nejrozšířenější produkce rajčat“… Mně prostě nezní divně, ale má se upravit na „Ze všech druhů zeleniny jsou ve světě nejrozšířenější rajčata“.
Mockrát děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Zkuste si zadat do Google Česká přisloví a objeví se vám několik stránek.
Jako celek jsem je nenašla.

Stránky o češtině nejsou sice tak různorodé jako Hrátky, ale třeba se dá něco použít.
Mrkněte se.
http://www.mo­jecestina.cz/se­arch.php?rsve­likost=sab&rstex­t=all-phpRS-all&rstema=261

http://testy.na­nic.cz/testy/ces­tina//

http://www.oces­tine.cz/statni-maturita-cesky-jazyk-online-testy/

Věta, kterou jste uvedla na závěr, je nesmysl. Přece druh zeleniny jsou rajčata, nikoliv jejich produkce.

Další odpovědi
IK

Též patřím k sůvám, ale za tím co člověk na první pohled ihned snadno vidí stojí znalost vnitřních vztahů větných členů…a otázek jak se na ně ptát. Takže nejdřív se naučit ty rozbory…tedy pokud ti to v sovím kroužku nevyhovuje.