Zacheus

Lišila se barva světla rtuťových výbojek od bílého světla postytovaného dnešními kandelábry s LED?

Nejlepší odpověď
dubraro

Rtuťová výbojka, zářivková trubice i bílá LED fungují na obdobném principu. Primární zdroj (výboj, polovodičový přechod) vytváří světlo v ultrafialové oblasti. To je dále pomocí luminoforu převáděno na světlo viditelné. Existují různé luminofory, převádějící UV na různou barvu viditelného světla. V „bílé“ zářivce, výbojce, LED je namíchána taková směs luminoforů, aby vytvářely dojem bílého světla. Dnešní luminofory jsou určitě lepší, než před 50 lety, takže vytvářejí světlo silnější a „bělejší“. Vždy je to ale směs několika barev, tzv. čárové spektrum, nikoliv spojité spektrum, jaké má tepelný zdroj (Slunce, žárovka…), což lze snadno ověřit rozkladem světla na optickém hranolu.

Další odpovědi
Dochy

Ano, lišila.
Pokud se nemýlím, tehdy ty luminofory byly výtazně jednodušší než teď, takže výsledné spektrum bylo víceméně složené z několika málo spektrálních barev. A klasicky mívaly světlo výrazně „studené“. Současné bílé LED mívají luminofory výrazně sofistikovanější. Však je za tím také několik desítek let vývoje. A také víceméně každý typ LED má luminofory jinak namíchané.

Filip84

To, co Ty subjektivně vnímáš jako barvu, je spíše záležitostí teploty chromatičnosti světla.