annas

„Lidé už objevili vše mimo to, jak mají žít.“ Domníváte se, že „byli lidé splachovací i před vynálezem WC? "

J. P. Sartre, J. Sobotka

https://citaty­.net/citaty/13692-jean-paul-sartre-lide-uz-objevili-vse-mimo-to-jak-maji-zit/
https://www.kni­hydaniela.cz/jan-sobotka-aforismy-myslenky-i-smyslenky

U příležitosti 500. výročí úmrtí (2/5 1519) Leonarda da Vinciho, největšího a neobdivovanějšího renesančního člověka histori připomenu některé jeho výroky.

Mnohé jsou srovnatelné se starými moudrostmi.

Je možné se Vinciho slovy či moudrostmi stále řídit?

1. Kdo chce pochopí, kdo nechce, nepochopí

„Nikdy nevysvětlujte. Přátelé to nepotřebují a nepřátelé vám stejně neuvěří.“

2. Když někdo tomu ani zbla nerozumí

„Neděláš dobře, když chválíš to, čemu nerozumíš, ale ještě horší je, když to haníš..“

3. Každá liška svůj ocas chválí?

1. „Největším klamem, kterým člověk trpí, jsou jeho vlastní názory.“

https://citaty­.net/autori/le­onardo-da-vinci/

Obrázek
https://pixaba­y.com/vectors/le­onardo-da-vinci-sculptor-153913/

Nejlepší odpověď
Kepler

Myslím, že by se lidem nemělo radit (nedejbože vnucovat) jak mají žít. Stejně si to každý zařídí podle svého. Jisté morální a mravní zásady jsou ale nezbytné. Měli by si uvědomit, že planeta Země jim nepatří a jsou tady jen hosty. Da Vinci byl člověk skutečně renesanční a jeho myšlenky mají platnost do dneška.

Další odpovědi
Drap

Jak mají žít se zřejmě nikdy plně nenaučí. Myslím tím lidstvo, jako celek. Myslím, že vždy určitá část lidí bla zůstane splachovací navždy.

  1. Ano, Nejen nepochopení, ale stejné to je i s učením.
  2. Ano, platí stoprocentně
  3. I s tímto nezbývá, než souhlasit.

Kelt

Díky ptákům jsme se naučili létat, nebo stavět letadla, díky dalším živočichům objevujeme nové materiály na oděvy, technologii a strategii na stavebnictví, automobilový průmysl a pod. Ale co znamená správně žít, chovat se. Podle nějakých napsaných norem, pravidel, zákonů, desatera atd?
A s těmi závěry lze souhlasit, i když s nějakými připomínkami.

petka.s

Před vynalezem WC se nesplachovalo.

hapiky

Je to jen ironie tvrdit, že člověk už vše objevil. I kdyby později objevil vše, co je kolem něj, ve vesmíru nás čeká ještě mnoho záhad a nejvíc je toho, co dnes ještě nemůže ani pochopit.
Přísloví, že každá liška svůj ocas chválí, pokračuje dál, „a ta co ho nemá, říká, že je dobře bez něho“!

annas

petka

Už jsem se vás několikrát ptala, do které chodíte třídy? Pomohlo by to vysvětlit,. že nechápete přenesený význam slov.

Splachovací člověk je nespisovný výraz pro člověk, klterý je flegmatik, nenaštve se, otsřepe se. Druhý den už o ničem nevím.