Blaide

Líbí se vám víc varianta Jan, nebo Honza?

Mně osobně se víc líbí původní varianta Jan, Honza mi přijde jako takové hloupé „vesnické“ jméno. Znáte nějakého Jana, který se nechává říkat Jane, a ne Honzo, jak bývá zvykem?

Nejlepší odpověď
Kepler

Ano líbí. Znal jsem jednoho, který si nechával říkat Jene, pěkně jako ve středověku. Velmi se mi líbí Jana, asi proto, že jsem nějaké sympatické znal. Jedna se dokonce jmenovala Jana Honzová. Ta se mi líbila nejvíce.

Další odpovědi
quentos

Mám radši tu českou. Na Honzu už si člověk za ta léta zvykl, ale od té doby, co vím, že pochází z němčiny (Hans), mi to přijde proti srsti. Jako kdyby tu těch germanismů nebylo dost.

marci1

Jan se mi líbí více. Mám kamaráda Jana, kterému říkáme Jendo, Jeníku.
Honzu si lidé spojují s „hloupým Honzou“ z pohádek. 🙂

elkon

Jan není původní varianta, ale je to spisovné jméno, Honza domácké. Je to stejné jako třeba Jaroslav-Jarda, nebo Václav-Vašek. Nebo i Marie-Maruš. Takových je mnoho.

HZK

Líbí se mi, když mi říkají Honzo, Hans, Jendo, Janku…, některá i Jenislave, jenom ne proboha Jan. Je to takové příliš upjaté, vážné, nehovorové, formální...…..no prostě příliš nedomácí. Člověk jenž si tak nechá říkat, je pravděpodobně nepříliš zábavný. Honza je prostě Honza. Přátelský, zábavný, hravý, milující, romantický a miluje metalovou musiku :D