Avatar uživatele
Blaide

Líbí se vám víc varianta Jan, nebo Honza?

Mně osobně se víc líbí původní varianta Jan, Honza mi přijde jako takové hloupé „vesnické“ jméno. Znáte nějakého Jana, který se nechává říkat Jane, a ne Honzo, jak bývá zvykem?

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? marci1, HZK před 1767 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Ano líbí. Znal jsem jednoho, který si nechával říkat Jene, pěkně jako ve středověku. Velmi se mi líbí Jana, asi proto, že jsem nějaké sympatické znal. Jedna se dokonce jmenovala Jana Honzová. Ta se mi líbila nejvíce.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
quentos

Mám radši tu českou. Na Honzu už si člověk za ta léta zvykl, ale od té doby, co vím, že pochází z němčiny (Hans), mi to přijde proti srsti. Jako kdyby tu těch germanismů nebylo dost.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
marci1

Jan se mi líbí více. Mám kamaráda Jana, kterému říkáme Jendo, Jeníku.
Honzu si lidé spojují s „hloupým Honzou“ z pohádek. 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elkon

Jan není původní varianta, ale je to spisovné jméno, Honza domácké. Je to stejné jako třeba Jaroslav-Jarda, nebo Václav-Vašek. Nebo i Marie-Maruš. Takových je mnoho.

Upravil/a: elkon

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
HZK

Líbí se mi, když mi říkají Honzo, Hans, Jendo, Janku…, některá i Jenislave, jenom ne proboha Jan. Je to takové příliš upjaté, vážné, nehovorové, formální...…..no prostě příliš nedomácí. Člověk jenž si tak nechá říkat, je pravděpodobně nepříliš zábavný. Honza je prostě Honza. Přátelský, zábavný, hravý, milující, romantický a miluje metalovou musiku :D

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek