T.Martasek

Lékař mi odmítl vystavit neschopenku, přitom potvrdil chřipku se zánětem průdušek, má na to právo?

Lékař mi tvrdil, že pro neschopenku musím ke svému ošetřujícímu lékaři, který ordinuje ve vzdáleném městě, a který je v současné době na dovolené…

Nejlepší odpověď
Dochy

Tvůj lékař by měl mít po dobu dovolené oficiální zástup, ten by měl i bez problémů vystavit neschopenku. Ostatní lékaři vystavují neschopenky neradi, nevím proč. Když jsem byl na dovolené a dostal chřipku, lékařka mi neschopenku také nevystavila. Tehdy jsem to neřešil a přišel tak o 2 dny z dovolené. Nedávno měl můj lékař také zavřeno, na webu měl udaný zástup (jistá poliklinika) tak jsem jel tam. Tam se sice tvářili dost překvapeně, že by o tom zástupu také měli něco vědět, ale nakonec jsem z nich tu neschopenku dostal – s tím že mně předávají do péče mého ošetřujícího lékaře, kterému jsem musel předat při nejbližší kontrole asi 3 listy neschopenky.

Pokus se lékaře přesvědčit že tu neschopenku potřebuješ, že Tvůj lékař je nedostupný.

Pokud sem někdo napíše oficiální správný postup v podobných případech budu velice vděčný (na věcné či finanční projevy vděku rovnou zapomeňte 😉 )

jen doplnění příběhu: můj lékař mi potvrdil, že s poliklinikou má opravdu dohodu, jen je možné že se s ohledem na možnou fluktuaci lékařů v zařízení info nemuselo dostat ke všem…

Další odpovědi
autacek

To se mi příliš nezdá, neschopenku by měl vystavit lékař, který Vás uzná práce neschopným. Pochopitelně případné ukončení již může učinit lékař jiný. Ale třeba jde v tomto případě logika stranou.

ivzez

Lékař pravděpodobně (nejsem lékař, neumím posoudit Váš zdravotní
stav, přes internet to neumí ani žádný lékař) měl neschopenku vystavit.
Ovšem o vystavení, trvání i ukončení neschopenky rozhoduje on*).

Do sporu bych s ním nešla. Máte-li možnost obrátit se
na jiného lékaře, dala bych tomu přednost. Zdraví je důležitější.

*) Zákon samozřejmě platí pro všechny lékaře, ale nikdo
z nás nedokáže posoudit, jestli byla neschopenka potřebná.

Mc Merkurion

… neschopenku vystavuje obvodák na základě doporučení ostatních doktorů >>> zažitá praxe, právo na to má …

Dochy

Mc Merkurion: Termín obvoďák není v současnosti korektní, protože máme právo volit lékaře. Zřejmě myslíš registrujícího praktického lékaře. Ale podle mnoha pramenů neschopenku může a měl by vystavit jakýkoli ošetřující lékař který pracovní neschopnost zjistí, následně dle situace může pacienta předat zpět do péče PL. Pokud PL odešle pacienta ke specialistovi pouze na spec. vyšetření, jdou podle všeho zpět k PL podklady a PL rozhoduje a vystavuje PN.

Neodpovídáš na otázku co dělat, pokud registrující PL není k dispozici… Budu mít PL 3 týdny někde na kapačkách a já kvůli tomu budu doma se zápalem plic na dovolené?

Mc Merkurion

Dochy: nevím, jestli umíš číst, ale otázka nezněla CO DĚLAT, to tam prostě nenajdu ani z tématu otázky, ale ZDA MÁ NA TO PRÁVO >>> to jen když chceš kritizovat, přečti si pořádně otázku … ale i tak ti odpovim: v našich krajích, jsou doktoři civilizovaní, a takovýto problémy nemáme, jestliže má jeden dovolenou, nejni problém zajít za jiným …

Mc Merkurion

… co je ti to platný, že by ti ji měl vystavit jakýkoliv lékař,když prostě odmítne, nic jinýho ti prostě nezbude, nijak ho nedonutíš …

Dochy

Má právo odmítnout napsat neschopenku? Podle toho co jsem doposud viděl, pak pokud zjistil že je pacient práce neschopný a je k daným úkonům kompetentní, právo odmítnou vypsat neschopenku nemá (s vyjímkou pohotovosti apod.). Jiná věc je, že zřejmě není páka jak ho k tomu donutit kromě zdlouhavého odvolávání…

Co se dotazu týče: OK, máš pravdu. Sorry.

Dochy

Ivzez: „přitom potvrdil chřipku se zánětem průdušek“
„…nikdo z nás nedokáže posoudit, jestli byla neschopenka potřebná.“

To jako vážně? Chřipka je silně infekční virové onemocnění. Přechození je podle lékařů nebezpečné, navíc s rizikem, že se do virem oslabeného organismu pustí další infekce. Vážně myslíš, že je v pořádku, aby kolem nás chodili další chrchlající lidé šířící infekci?

Mně chřipka (potvrzené lékařkou) skolila koncem roku. Doma jsem byl přes týden, část z toho na „dovolené“ ☹. Teď mně cosi dostalo v půlce února, podle zastupující doktorky „nějaká viróza“ – přesto mi kvůli dlouhodobé nepřítomnosti mého lékaře neschopenku vystavila… s tou „virózou“ jsem byl nakonec doma skoro 3 týdny, půlku na antibiotikách, protože dodržováním léčebného režimu jsem se po týdnu dostal až na teploty přes 39… A to pak má člověk opravdu spoustu energie něco dělat.

Dochy

Ivzez: nic ve zlým, jen při chřipce zkrátka to na neschopenku je. Na to ani člověk nemusí být lékař.

T.Martasek

Ano, zástup samozřejmě má, ale přijde mi nelogické, aby mi tu neschopenku nevystavil. Vždy jsem ji všude dostala. Nechce se mi přeregistrovávat, protože má lèarka je výborná, ale z ruky. Domnívám se, že to je ze strany lékaře neprofesionální. Byl naštvaný, že se u něj nechci registrovat. Na internetu jsem našla toto, ale nevím, zda je to aktuální, nebo jestli došlo k nějakým změnám… Neschopenku vystavuje jakýkoliv lékař, který zjistí nemoc či stav omezující schopnost pracovat. Pokud ambulantní specialista zjistí takový zdravotní stav pacienta, který vyžaduje klidový režim, je povinen pacientovi neschopenku vystavit (tuto zákonem danou povinnost nelze delegovat na praktického lékaře). Z této povinnosti, respektive pravomoci vystavit neschopenku, jsou vyňata pouze zařízení záchranné a pohotovostní služby.