Avatar uživatele

Kupovali jste kdysi dávno tzv"podpultovky"?Podpultové zboží?

Z totalitních dob se nám dochoval dnes již velmi málo používaný termín podpultové zboží. Jednalo se o to, že v dobách tzv. reálného socialismu v mnoha sortimentech běžného spotřebního zboží nebyl zboží vždy dostatek, což pak vedlo k tomu, že prodavači takovéto nedostatkové zboží schovávali pro své kamarády, známé, příbuzné, nadřízené a jiné privilegované spoluobčany (zde obrazně řečeno jakoby "pod pultem", mimo dohled ostatních neprivilegovaných zákazníků).
Měli jste známé prodavače/čky/,kteří vám nedostatkové zboží schovávali pod pult?
Právě ty lidi,co měli zboží od známejch jako podpultovku jsem neměl rád.
Prostě nenáviděná protekce.
Člověk si na to našetřeil a zboží dostal prodavačovo kamarád a jinej utřel nos.
To bych s ním nejraději vytřel chodbu.
Ale,taková byla tehdy doba.
Dnes je všeho dost,jen na to někteří nemají.
Díky za odpovědi.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

No bodejť. Za komoušů se přece nenakupovalo, nýbrž shánělo. Koloval vtípek, že vše bude dostupné tehdy až budou mít všichni všude známé.

Lahny, za druhé sv. války pracoval v německém vysílání pro Anglii Tobě hodně podobný kazatel pravdy nazývaný Lord hafhaf. Rovněž on by např. ve faktu, že můj otec vězněný několik let za nepovolené kácení stromů ve vlastním lese byl v zásadě komunisty rozmazlovaný člověk. Nemusel např. v roce 1980 postávat ve frontě na toaletní papír ani radostně skotačit poté co před vánocemi sehnal balíček kakaa, sušené rozinky nebo dokonce kilo mandarinek. Zmiňovaného lorda posléze spojenci popravili, což tobě díky bohu nehrozí. Proč si však chlape jeden raději nezůstal v Austrálii.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

...to by bylo na dlouhý povídání...


Avatar uživatele
Stříbrný

no jééé, cívkové pásky maxell do magiče, tvrdý sparty, Amatérské radio, licenční desky Supraphon (Led Zeppelin, Pink Floyd, Clapton, Santana...) byly trvale nedostatkové ačkoli dnes usuzuji že plánovitě, záměrně aby se plnilo na 100% a plná zaměstnanost byla


Avatar uživatele
Zlatý

Ano, pracoval jsem v odvětví, kde se tzv. podpultovky dodávaly do prodejen, někdy to byla fuška, ale podařilo se mi získat pár věcí.


Avatar uživatele
Zlatý

Byla jsem ještě dítě, takže jsem nenakupovala. Pamatuji si, jak brácha dostal k narozeninám kolo Favorit. Byl tehdy v ulici jediný, kdo ho měl.


Avatar uživatele
Zlatý

Jasně, že jo.
Hlavně před vánoci. Tatínek spolužačky byl vedoucím v prodejně potravin :-)
Tak jsme udělali objednávku kolik balíčků kakaa atd. a pak vyzvedli :-)

No jo, ale někdo neměl čas stát hodiny ve frontě a čekat, když se náááhodou dověděl, že bude nějaké zboží. Táta byl v ... a mamka 2 zaměstnání a na směny.

Pamatuju, že jsem v týdnu před vánoci vstávala coby dítko za kuropění a čekala ve frontě u trafiky, aby byl TV program na svátky (vánoční prázdniny).


Avatar uživatele

Podpultové zboží jsme nekupovali, protože bydlíme na vesnici a i když jsem do města dojížděl do práce a děti do školy, tak nebyl čas něco někde schánět, protože čas na autobus byl našlapaný a jet dalším autobusem o hodinu déle se nám nechtělo.A protože my na vesnici jsme byli nenároční, tak se koupilo co zrovna bylo na prodejně (nebyl toaletní papír, tak se roztříhaly noviny a také to stačilo).
NEPOTŘEBOVALI JSME VĚCI Z "TÚZU", nebylo potřeba kolo Favorit a zkrátka jiné nedostatkové zboží.
A mohu říci, že když se jelo 3 - 4 x za rok do Prahy na nějaké divadlo, tak tam jsme sehnali všechno (v železářství U Rotta bylo všechno co ve městě v železářství nebylo).
A ještě byla ta výhoda, že než člověk sehnal zboží, které chtěl, tak potřebnou částku měl za tu dobu našetřenou..a ne jako dnes, abych kupoval všechno na půjčku, protože MUSÍM BÝT " IN", ABY OSTATNÍ VIDĚLI, ŽE NA TO MÁM.


Avatar uživatele
Pokročilý

Kamarád vede jednu z prodejen McDonald, takže není problém dostat krabici nuget, cheseburger s 4 plátkama masa, prostě něco z čeho se člověk lépe nažere.


Avatar uživatele
Zlatý

Neměla jsem žádné známé, které/kteří by mi něco schovávali.
Ale párkrát jsem neodolala a kvůli knihám využila známostí svého kolegy v práci.


Avatar uživatele
Stříbrný

No jasně. Časopisy Téčko a Atom, pro děcka ABC a později VTM. Nepřej si vědět, co všechno jsem musel s trafikantkou dělat, aby mi je schovala.


Avatar uživatele
Bronzový

No jasně. Tvrdý sparty, časopisy, desky, knížky, zahraniční foto materiál (filmy Ilford).

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Aktuality a zábava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Aktuality a zábava

Zlatý Drap 4950
Zlatý hanulka11 2790
Zlatý led 2675
Zlatý briketka10 2419
Zlatý annas 2073
Zlatý quentos 1639
Zlatý iceT 1552
Zlatý tom004 1522
Zlatý marci1 1505
Zlatý mosoj 1496

Zobrazit celkový žebříček

Kategorie otázek

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.