Kryšpín

Který z tria má největší zásluhu na rozšíření komunismu ve světě?

Lenin z Ruského impéria nebo Karl Marx z Londýna, případně Friderich Engels Prušák z Německa. Uvedený ismus se rozšířil a vegetuje po několik generací, nýní má dokonce jakousi odnož či obrodu v některých částech světa.

Nejlepší odpověď
annas

Zapomněl jste na Stalina.

Je třeba rozlišit myšlenku komunismu jako ideologii a jako společenské zřízení, které prakticky neexistovalo. ,.

I když úvahy o beztřídní společnosti se objevily dřív – je to někde v archivu . Stejně tak prvobytně pospolná společnost byla podle pozdější terminologie považování „za komunistickou“.

Základy komunismu, teoreticky formulovali Karel Marx a Bedřich Engels), později v jejich práci pokračoval Vladimir Iljič Lenin. Josif Vissarionovič Stalin rozpracoval po svém.

"Marx byl ekonom, řadí se mezi osobnosti dějin ekonomického myšlení, kriltik politické ekonomie spolu s Engelsem., teoretik dělnického hnutí, socialismus a komunismu

1. Marx navazoval na Hegelovu filosofii, Ricardovu polit. ekonomii atd.
Rozpracoval Hegelovu dialektiku z ohledu materialismu – dialektický a historický materialismus. .

2. Nejvýznamnějí jeho prací j v politické ekonomii je jeho Kapitál , tzv.. opus magnum"

Co řekl president Ronald Regan?

"Jak byste nazval komunistu?
No, je to někdo, kdo čte Marxe a Lenina. -
A jak byste nazval anti-komunistu? T
To je někdo, kdo Marxovi a Leninovi rozumí.“

https://citaty.net/…!

Moje odpověď z odkazu

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/prispel-marx-do-pohybu-dejin-pozitivnim-nebo-negativnim-zpusobem#discussion

Jak jsem napsala výš,, pojem komunismus označuje /označoval myšlenky Marxovy a Entgelsovy ideologie v uskutečňování politiky komunistických stran, které vznikly až mnoho let po Marxově smrti a vládlyi v zemích tzv, východního bloku.

"Totiž Marx a Engels slova socialismus a komunismus považovali za synonyma. Hovořili o vyšší či nižší fázi komunistické společnosti.

To platilo do r. 1917, když jejich myšlenky korigoval V. I. Lenin.

Pokračoval Stalin,, který termín komunismus spojil s tím, co mělo být podle Marxe „pokročilou fází“ komunismu. Socialismus v tomto smyslu je pohybem směrem ke komunismu, ale sám o sobě komunismem není.

“ Socialismus se změní na komunismus, jakmile nastane nárůst bohatství, který je očekáván od uplatnění socialistických metod výroby. Poté konečně vzroste životní standard ruských mas na úroveň, které se dnes těší držitelé důležitých úřadů v současném Rusku”.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-mel-probehnout-prechod-od-socialismu-ke-komunismu

Stejně jako v Rusku šlo o upravenou definici komunismu, kterou vytvořil Stalin a rozšířil ji po 2. světové válce do jiných zemí, šlo o politiku, kterou uplatňovaly komunistické strany při budovánlí socialismu.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-mel-probehnout-prechod-od-socialismu-ke-komunismu

Další odpovědi
led

Lenin vlastne doplnil teoretické učenie Marxa a Engelsa a spolu so svojimi nasledovníkmi to následne otestovali (niekoľko desaťročí) v praxi.
Tu budem musieť parafrázovať slová mladého Voloďu Uljanova (Lenina), keď mu popravili brata za atentát na cára: „Tadiaľto cesta nevedie, súdruhovia.“

elkon

Komunismus nikde nevegetuje, nebyl nikde dosažen. Začni se učit dějepis.