Gestas

Jak měl proběhnout přechod od socialismu ke komunismu?

Usnesením Strany a vlády, jako přechod do socialismu?

Nejlepší odpověď
led

Myšlienka scifi?:
Na konci cesty spoločenského vývoja, po úplnom potlačení kapitalizmu a dosiahnutiu celosvetového mieru a postupným prechodom myslenia z „moje“ na „naše“ nastane všetkými dlho očakávaný bezhraničný komunizmus – kedyže to bude, v akom časovom horizonte? Je ešte veľa práce v našich lesoch, na lúkach, na Zemi, v podzemí, vo vode a všade okolo nás, milý Gestas… nie my a naše najbližšie pokolenia sa tohto šťastia nedočkáme, buď trpezlivý aj v nasledujúce tisícročie

zabudnime na nezhody v minulosti a hľadajme spoločnú cestu v budúcnosti.

Další odpovědi
annas

Domnívám se, že ano. Socialismus a komunismus – pojmy, které upravili Lenin, ale především Stalin trochu jinak, než zamýšleli Marx a Engels.

I když československé hospodářství zaznamenalo pokles -nesplněný pětileltý plán, přesto tehdy prezident a tajemník ÚV KSČ Antonín Novotný vyhlásil 1. 7. 1960, že v Československu zvítězil socialismus. .

Nespokojenost lidí, i když došlo k určitému uvolnění – rok 1968, socialismus s lidskou tváří, rok 1989.

Tudíž představitelé KSČ, která měl vedoucí úlohu, neusoudili, vzhledem k situaci u nás, že je u nás možné naplnit heslo – „každému podle jeho potřeb“., takže komunismus nebyl vyhlášený na rozdíl od SSSR. Po nástupu Chruščova byl stalinismus odsouzen., Gorbačov atd.

Něco k historii.

Totiž Marx a Engels slova socialismus a komunismus považovali za synonyma. Hovořili o vyšší či nižší fázi komunistické společnosti.

To platilo do r. 1917, když jejich myšlenky korigoval V. I. Lenin.

Pokračoval Stalin,, který termín komunismus spojil s tím, co mělo být podle Marxe „pokročilou fází“ komunismu. Socialismus v tomto smyslu je pohybem směrem ke komunismu, ale sám o sobě komunismem není.

“ Socialismus se změní na komunismus, jakmile nastane nárůst bohatství, který je očekáván od uplatnění socialistických metod výroby. Poté konečně vzroste životní standard ruských mas na úroveň, které se dnes těší držitelé důležitých úřadů v současném Rusku”.

Podle učebnicer politologie.
https://www.mi­ses.cz/clanky/e­pilog-socialismu-iv-socialismus-a-komunismus-1684.aspx

Stejně jako v Rusku šlo o upravenou definici komunismu, kterou vytvořil Stalin. Důvody jsou určité jasné. Takže se domnívám, že i u nás by komunismus zřejmě vyhlásila KSČ. Těžko říct, když byl kult stalinismu odsouzen.

Jan Kunčar

V sedmdesátých létech, když jsem studoval vysokou školu, jsme stejnou otázku položili našemu vyučujícímu (předmětu Marxistická filosofie). Dlouho se vytáčel
a mlžil a potom přiznal, že to neví.Nevěděl ani, jak bude vypadat obyčejný život obyčejných lidí v komunismu.

hapiky

Otázka je, jestli by mohl takový přechod někdy nastat. Úroveň života v socialismu téměř v ničem ani nepřipomínala komunismus, snad jen jen to právo na práci(nebo spíše povinost), zadarmo teplá a studená voda či lékařská péče(která však nedosahovala potřebné výše). Ke komunismu se nejvíce přibližovaly vyspělé kapitalistické státy, ponejvíce vyspělostí a kulturou(nezá­viděním,potře­bou krást apod.) Ti co práci neměli nebo se jim nechtělo pracovat dostávali(dos­távají) slušné sociální dávky, které svojí výši či koupěschopnosti daleko přesahovaly platy dělníků v socialistickém sektoru. Proto se říkalo, že pro vybudování komunismu jsou největším nebezpečím sami komunisté.

mosoj

Je vidět , že vás socialismus uhranul a stále je vašich myslích. Takovéto otázky slouží jenom k rozdmychávání vášní.
On ten kapitalismus ( pokud to ještě je), není také to pravé ořechové. Nedávno proběhla médii zmínka o dramatickém nárůstu vražd a sebevražd. Určitě je nějaká příčina.

marci1

Nevím, jestli by k něčemu takovému mohlo kdy dojít. Nemít peníze a mít rovnostářsky vše společné je sice hezká myšlenka, ale nefunguje. Již kdysi se takovéto pokusy děly a nedopadly dobře. 🙂
Počínaje první polovinou 19. století levicoví myslitelé uskutečnili řadu experimentů s umělým ustavením rovnostářství v uzavřených komunitách dobrovolníků. Nejznámějším byla Nová Harmonie, již založil Robert Owen roku 1825 v americkém státě Indiana. Nová harmonie se rozpadla po čtyřech letech následkem sporů mezi svými členy a podobný osud dříve či později čekal i většinu ostatních sociálních experimentů tohoto typu. Do této linie ovšem patří i pozdější izraelské kibucy, zakládané od počátku 20. století židovskými socialisty v Palestině, nebo komunitní experimenty probíhající v západním světě zejména v 60. letech 20. století.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Komunismus

plebs

Možná to bylo blízko v přechodu v době poblázněného národa, ale soudruh Dubček, soudruh Černík, soudruh Smrkovský, soudruh Kriegel to zatočili primitivně na komunismus s lidskou tváří v roce 1968 a poté přišla normalizace soudruhem Husákem a odhadem s polovinou čecháčků, kteří věrně a spolehlivě začali s normalizátory normalitizovat a budovat další etapu a rovněž kšeftovat hlavně s levným benzínem a naftou s okupačním vojskem.
Je skutečnost, že soudruh Kriegel se v Moskvě nepo---- a okupaci jako jediný nepodepsal, na rozdíl od zbývajících tří soudruhů, kteří se zachovali jako zbabělci a zrádci, možná tam byla inspirace Beneše v roce 1938 v Mnichově a v roce 1948 v Praze při předání vlády Uljanovcům.

autacek

Přechod ke komunismu měl proběhnout tehdy, až bude lidstvo ochotno a schopno akceptovat princip, „Každý podle svých schopností, každému podle jeho potřeb“. Evropská unie se tomu začíná blížit, jen s tím rozdílem, že si na rozdíl od představ komunismu nejsme všichni rovni a kdo má jaké potřeby se taky neurčuje dle mravní vyspělosti jednotlivce, ale jaksi centrálně.

On ten základní princip kupodivu občas funguje v úzké rodině, že si její členové úkoly a role rozdělí a hospodaří více méně se společnými zdroji a jsou ochotni akceptovat vnitřně výše uvedená pravidla, nesmí se zde však vyskytnout slabý článek, jako že jeden všechno rozhýří a jiný je nemakačenko, obzvlášť pokud zjistí, že to funguje i tak a systém mu jídlo i další peníze z práce druhých dá i tak.

Emefej

mosoj > „zmínka o dramatickém nárůstu vražd a sebevražd…“ Mezi lety 1948–1990 byla statistika sebevražd tajná a nikde se nezveřejňovala. Co chceš porovnávat?

mosoj

Minulost a přítomnost. Bez problémů porovnatelné. Navíc se porovná začátek 90. let se současností. Hej!!! Taky máš ten socialismus nějak zažraný. Upozorňuji, že už 27 let není!!!!

Emefej

To, že se porovnává začátek 90. let se současností jsi měl napsat hned. Domníval jsem se, že se vyjadřuješ k období socialismu, na které se tazatel ptal.