annas

Který vědec je autorem výroku: „Bůh nehraje v kostky“?

Z čeho vychází toto jeho tvrzení?

Nejlepší odpověď
anonym

Albert Einstein

Zdroj: http://cs.wiki­quote.org/wiki/B%C5%AFh

Další odpovědi
anonym

Einstein a „Bůh nehraje v kostky“

„Albert Einstein věřil v Boha. Myslíte si, že jste chytřejší než on?“

Einstein skutečně jednou učinil poznámku, že „Bůh nehraje kostky [s vesmírem]“. Tato citace se běžně uvádí jako důkaz, že Einstein věřil v křesťanského Boha. Ovšem takto použitá je vytržena z kontextu; vypovídá totiž o Einsteinově odmítnutí přijmout některé aspekty nejpopulárnějších výkladů kvantové teorie. A navíc, Einsteinovo náboženské pozadí bylo židovské spíše než křesťanské.

Co si Einstein myslel o Bohu ukazuje lépe následující citace::

„Věřím v boha Spinozy, jenž se odhaluje v organizované harmonii toho, co existuje, nikoliv v boha, který se stará o osudy a činy lidských bytostí.“

Einstein uznával kvantovou teorii jako nejlepší dostupný vědecký model pro fyzikální data. Nepřijmul tvrzení, že tato teorie je úplná nebo že pravděpodobnost a náhodnost jsou základními součástmi přírody. Domníval se, že bude nalezena lepší, úplnější teorie, která by nepotřebovala statistické interpretace nebo náhodnost.

Dosud žádná taková lepší teorie nebyla nalezena, a mnoho důkazů nasvědčuje tomu, že nalezena nikdy nebude.

vagra

Z dopisu, který Einstein napsal 24. března 1954.
Byla to ovšem lež, co jste četli o mých náboženských přesvědčeních, lež, která je systematicky opakována.
Nevěřím v osobního Boha a nikdy jsem to nepopíral, ale jasně jsem to vždy vyjádřil.
Jestliže je ve mně něco, co lze nazvat náboženským, pak je to nespoutaný obdiv ke stavbě světa potud, pokud ji naše věda umí odhalit.

Nevěřím v nesmrtelnost jedince a považuji etiku za výlučně lidský zájem, za nímž není žádná nadlidská autorita.

Ovšem skutečnost, že Einstein si zvolil nebýt křesťanem, sama o sobě neimplikuje, že křesťanství je nesprávné.

Zdroj: vybráno z -http://holbachi­a.sweb.cz/tex­ty/jine/ctime­.htm#eins