Kelt

Který jazyk je nejrozšířenější na největší ploše?

Někde jsem našel, kterým jazykem se mluví v nejvíce státech. Kde se mluví nejvíce jazyky, ale tady nevím. Kandidáti jsou angličtina, arabština a španělština. Kdo to podle vás může být? Děkuji.Myslím největší plochu zemského povrchu, kde se daným jazykem mluví. Tedy Rusko je největší stát na zemi, ale podle mne je oblast, kde se mluví třeba španělsky větší. Ale nejsem si jistý. Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

"Tato otázka není tak jednoduchá, jak se může zdát. Existuje několik komplikací, které znesnadňují přesnou odpověď:

Nejprve ze všeho, co tím myslíš mluvením ? Chcete hodnotit jazyky podle počtu rodilých mluvčích , nebo podle toho, kolik lidí je mluví vůbec nativně? Tyto dva přístupy vytvářejí velmi rozdílné seznamy.

Za druhé, kde nakreslíte hranici mezi jazykem a dialektem? Jak odlišné musejí být dva „dialekty“, než budou považovány za zcela samostatné jazyky? Často neexistuje jasná odpověď – a odpověď, kterou uvedete, může výrazně ovlivnit pozici jazyka v „nejvíce mluvených“ žebříčcích.

Tím je řečeno, že je možné přijít s některými hrubými žebříčky.

Zde je nejlepší odhad v době psaní nejpoužívanějších jazyků na světě – celkový počet řečníků, nejen rodilých mluvčích.

Počet mluvčích podle se nedá spočítat, protože se mluví národním jazykem, regionálním i dialekterm. Jinak sečíst velikost země,.

https://www.flu­entin3months.com/most-spoken-languages/

Napadlo mě Rusko, velká země, ale kolik je mluvčích ve srovnání třeba s angličtinou.

Takže jde jen o poměrné zastoupení. Navíc se započítává angličtina jako druhý jazyk.
https://ghewgi­ll.livejournal­.com/132229.html

1. "Na vrcholu žebříčku stojí čínština (resp. její mandarínský dialekt). Mandarínská čínština je úřední jazyk v Čínské lidové republice a na Tchaj-wanu.

Udávaný počet rodilých mluvčích značně kolísá, nejčastěji se lze setkat s počtem 1,2 miliardy obyvatel, 170 miliónů obyvatel ji používá jako svůj druhý jazyk
-----.

2. Hledáme-li jazyk, který je v počtu rodilých mluvčích na druhém místě, nemusíme z Číny chodit daleko. Je jím totiž hindština, jeden z oficiálních jazyků Indie, který sdružuje množství příbuzných jazykových dialektů, kterými se hovoří v severní a střední Indii.
--

3. Chceme-li u vést výčet zemí, kde se hovoří třetím nejrozšířenějším jazykem – španělštinou – by vzhledem k bohaté koloniální minulosti Španělska bylo poměrně komplikované. Zjednodušeně můžeme uvést, že třetím nejrozšířenějším jazkem je azykem hovoří (samozřejmě včetně Španělska) celá Latinská Amerika s výjimkou Brazílie..

4. Na čtvrtém místě nalézáme angličtinu. Angličtina je prvním oficiálním jazykem ve 35 státech světa,

5. Pátým nejužívanějším jazykem, který v souvislosti s vysokým nárůstem populace jeho uživatelů bude také v budoucnu zaznamenávat strmý vzrůst, je arabština. Hovoří jí více jak 250 mil. obyvatel, převážně z zemí Blízkého východu a Severní Afriky"

Více v odkazu

https://www.ja­zyky.com/nejroz­sirenejsi-jazyky/

Další odpovědi
Mc Merkurion

… čínština …

… doplňuju: mám dobrý odhad, viz https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Seznam_jazyk%C5%AF_po­dle_po%C4%8Dtu_mluv%C4%8­D%C3%ADch
… podle plochy angličtina http://www.is­lamonline.sk/2015/06/­jake-je-poradi-svetovych-jazyku-z-hlediska-jejich-pomerneho-rozsireni/

aliendrone

Tipl bych si, že hlodavcový (zejména kryso-potkaní jazyk). Dokonce se mi zdá, že mnozí lidé ho umí, přinejmenším pochytili alespoň způsoby chování a jednání. ;) :D :D

Pepa25

Statistiky jazyků pracují s počtem mluvčích (rodikých, celkových …), ne plochou – je to logické, při rozšíření ve smyslu plochy vzniká řada problémů, např. brát vždy celý stát? řídit se podle oficiálního jazyka (třeba šestina obyvatel USA mluví španělsky)? zohlednit neobydlené oblasti (pouště Austrálie, kanadské arktické ostrovy – tam mimochodem žijí Inuité)?

Edison

Annas… musím… Dotaz nezní na počet rodilých mluvčích, nebo v kolika státech je oficiálním jazykem, ale na PLOCHU. Zde jednoznačně angličtina.

annas

Však můžete vyhledat. Takto se jazyky nepočítají. Protpže v zemi existuje úřední jazyk, regionální či užívá se dialekt.

Navíc v odkazu je uvedené,. v které zemi se jazyk používá, takže je možné plochu sečíst.

Jakl to napsal Pepa.