Rokio

Kterého přestupku jsem se dopustil já při přecházení přechodu pro chodce, kde nebyl semafor?

V době, kdy řidič byl plně rozjetý, jsem vstoupil na přechod pro chodce, přičemž jsem se rozhlédl. V té době byl zebře jeden chodec, který přechod zrovna opouštěl. Mým vstupem na zebru řidič musel prudce zabrzdit a málem se stala havárie. Mně se jako obvykle nic nestalo a místo jsem opustil a šel jsem sbírat účtenky do účtenkové loterie.

Na přechod jsem nevkročil se sebevražednými úmysly a byla to jednosměrka.

Tato událost se stala před hodinou.

poznámka: Vím stoprocentně jistě, že špatně přejít přechod pro chodce, kde není semafor, je maximálně přestupkem. Také jsem si vědom toho, že když se něco stane na zebře bez semaforu, tak většinou za to může řidič. Na závěr stoprocentní zavinění nikdy není na straně chodce.

doplňující otázka: Spáchal nějaký přestupek i ten řidič, který mi nedal přednost a navíc mě ohrozil

Rokio, už jste problém přecházení několikrát řešil.

Nejlepší odpověď
Pepa25

Viz zákon 361/2000:
povinnost: §54 odst. 2 „Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku bezprostředně před blížícím se vozidlem“
sankce: § 125c odst. 1 k) Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že v provozu na pozemních komunikacích nesplní nebo poruší povinnost stanovenou v hlavě II tohoto zákona. Za přestupek se uloží pokuta od 1500 Kč do 2500 Kč, s tím, že příkazem na místě lze uložit pokutu do 2000 Kč.

Z pohledu řidiče: řidič nesmí ohrozit nebo omezit chodce, který přechází pozemní komunikaci po přechodu pro chodce nebo který zjevně hodlá přecházet pozemní komunikaci po přechodu pro chodce, v případě potřeby je řidič povinen i zastavit vozidlo před přechodem pro chodce. Porušení je samozřejmě také přestupek.

Další odpovědi
Drap

Mám vnuka, chodí do první třídy a chodí do školy i ze školy sám. Cestou jsou i frekventované silnice. Zvládá to skvěle . Domluvím ti s ním konzultaci, aby ti ujasnil, jak se přechází přes vozovku.

cochee

Už se ptáš na problematiku přecházení asi posté a furt ti nedochází, že když uděláš něco takového, jak jsi teď popsal, tak je zcela jedno, kdo za to může, v případě, že tam – pro jednou neobvykle – zůstaneš ležet ZABITÝ.

V §4 aktuálních zákonných pravidel (zákon 361/2000 Sb. ve znění z 1. 1. 2019) se mmj píše:

Povinnosti účastníka provozu na pozemních komunikacích

Při účasti na provozu na pozemních komunikacích je každý povinen

  1. chovat se ohleduplně a ukázněně, aby svým jednáním neohrožoval život, zdraví nebo majetek jiných osob ani svůj vlastní, …

A v § 54 odst. (2):
…Chodec smí přecházet vozovku, jen pokud s ohledem na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících vozidel nedonutí jejich řidiče k náhlé změně směru nebo rychlosti jízdy.

A v odst. (3) téhož paragrafu:
…Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku bezprostředně před blížícím se vozidlem. …

Stačí ti to takhle?

Kelt

Rokio z města Znojmo, nevidíš ty všechno dvojmo? Kam spěcháš? Do nemocnice? Nikdo jiný tyto problémy nemá. Nemáš náhodou napsané na bundě, že jsi Rokio z Odpovědí a že tam schválně přijíždějí ostatní účastníci, aby tě zlikvidovali? Zásada a díky tomu mám obě nohy a jsem klidný. Sleduji přijíždějící vozidlo. Když vidím, že je jen jeden, tak počkám až přejede. Někdy se schválně dívám jinam. A stojím před přechodem. Když zastaví dobrá, jdu. Počítám s tím, že projede. Když mi dá ale znamení, že o mne ví, že zpomaluje, třeba kývne hlavou, nebo blikne světly, tak jdu. Z fyziky bys měl něco vědět, co je to setrvačnost, brzdná dráha a pod. Určitě jezdíš nějakým dopravním prostředkem. Nebo si sežeň pásku pro nevidomé a nechej se převádět přes přechod.

Mc Merkurion

… kdy už se naučíš chodit přes silnici, zvláště po přechodu, vlízt na přechod, když je řidič rozjetý a ještě se ptát, zda nespáchal přestupek je dotaz hodný žáka zvláštní školy, a co rodiče, to ani oni ti to nevysvětlili ???

mosoj

Řidič je povinný ti umožnit přechod po přechodu pro chodce. Ty můžeš vstoupit na přechod až ti to umožní. Nikoliv předem. Co je na tom k nepochopení?

Samozřejmě že je většinou vinen, protože je povinen! Nesmíš mu ovšem skočit před auto!

Hlada

Zákon 361/2000 Sb §54:
(2) Před vstupem na vozovku se chodec musí přesvědčit, zdali může vozovku přejít, aniž by ohrozil sebe i ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Chodec smí přecházet vozovku, jen pokud s ohledem na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících vozidel nedonutí jejich řidiče k náhlé změně směru nebo rychlosti jízdy.
(3) Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku bezprostředně před blížícím se vozidlem.

Zdroj: https://www.au­toweb.cz/pred­nost-chodcu-na-prechodu-a-jine-myty/

Ametyst

Mohl by sis už uvědomit, ze dvoutunove auto nezastaví na peti metrech. Chce to normální respekt zranitelné osoby k tunám plechu.

Kryšpín

Jak byl řidič daleko, stál jste před přechodem a snažil se přejít, neb průběžně bez zastavení spěchal, je přechod pouze zebra, byl přechod doplněn modrou značkou, příp. ještě zeleno žlutým rámem, jaká byla viditelnost, vozovka suchá zasněžená, po které straně řidič jel k vám blíže neb na druhé straně, šířka vozovky a.t.d.