Rokio

Které znáte trestné činy, u kterých by i normální člověk mohl mít problémy rozpoznat jejich společenskou nebezpečnost?

Podle mě mezi takové trestné činy patří:

  • sexuální obtěžování – příklad: Nevinné plácnutí po zadku je například v Itálii tolerováno, zatímco v tuzemsku by takové povyražení mohlo být považováno za trestný čin. Já osobně to jako trestný čin nevnímám.
  • výtržnictví – příklad: Rozhazování peněz ze střechy bylo v některém státě shledáno jako trestný čin výtržnictví a přitom normální lidé to můžou brát jako dobrý skutek od daného pracháče.
  • poškození cizí věci – příklad: Jeden chlápek v Česku obarvil sochu s dobrým úmyslem ji zkrášlit a už byl z toho trestný čin.

Nejlepší odpověď
Kepler

Osobně bych měl rozpoznávací potíže, kdybych okradl zloděje. Nebylo by to nakonec na medajli? Nedaj-li mi medaili, nadělím si medajli sám!

Další odpovědi
aliendrone

Hned z první mne napadá – obzvláště bestiální vražda Rokia za jeho otázky! Každý normální soud by mě MUSEL OSVOBODIT! ;) :D :D Veselé Vánoce! :)

ivzez

Rokio,
„pro změnu“ jsi recykloval starší otázku → proč
se před vložením otázky pořádně nezamyslíš?

K tvým příkladům:
Plácnutí po zadku nikdy není nevinné → představ si, že
někdo bude „nevinně“ plácat tvou sestru, maminku, babičku,
prodavačky v obchodě, učitelky, zdravotní sestry,…
(Já plácnutí po zadku považuji za obtěžující a ponižující.)

„Zkrášlit cizí autorské dílo“?

Edison

O tom rozhoduje SOUD!

Dochy

Edisone: Přečetls vůbec ten dotaz? Soud má rozhodnout o tom, u kterých trestných činů by prostý český člověk mohl mít problém rozpoznat jejich nebezpečnost? To myslíš vážně?

A nemám se jít pana soudce zeptat jestli si umím uvázat tkaničku?

Edison

Přečetl, neboj. Problém je v tom, že ten vstup není jeden, ale je jich několik. To, co jeden považuje za dobré, jiný považuje za špatné. To je celé. Stejně, jako si jeden může myslet o svém konání jedno, soud si o tomtéž může myslet něco jiného. A je třeba si uvědomit, že imolicitně soudy nerozhdují věci až tak jasné, ale právě ty spíše nejasné. A tím, kdo má poslední slovo je soud, a to bez ohledu na to, co si myslí kterákoli strana, jak mnohdy bývá vidět, a i díky tomu, co jsem napsal, bez ohledu na to, co píše zákon. A pozor, má na to právo, i přes to, že existují opravné prostředky, které mimochodem existují právě proto.

A nebo ještě může tazatel míát na mysli něco, co zákon vůbec nepostihuje, ale přesto je to „proti společnosti“. On totiž psaný text nikdy nemůže postihnout absolutně všechno možné, natož nemožné, chování ČLOVĚKA. Přesto takové chování může být proti „společnosti“. Lidi se totiž nechovají podle předpisů, to z principu možné není. Naopak… předpisy jsou slabým popisem toho, co by mělo být „normální“, což nikdy nemůže obsáhnout celou psychyku jednoho člověka, natož všech ve společnosti.

A pak… trestnost činu tak jako tak posuzuje soud, takže jakékoli chování bude stejně posouzeno ex-post, čímž předem to srovnání nelze předjímat. Tak asi tak.

Proto jsem napsal to, co jsem napsal.

Dochy

Promiň ale nedává to smysl. Soud má rozhodnout které trestné činy znám? Otázka zní: „Které znáte trestné činy…“

Nejsme před soudem, můžeme se svobodně vyjadřovat (relativně) – máme to i zaručeno ústavou. A pokud jde o mé vědomosti jsem právě já ta nejpovolanější osoba abych se k nim mohl vyjádřit. Nikoli soud, který o mně a mých vědomostech neví vůbec nic (a dokud mně někdo neobžaluje tak se ani nic nedozví)

Edison

Ne, soud rozhodne, které činy jsou trestné. O tom nerozhoduješ ani Ty, ani já, ani nikdo jiný, než soud.

Dochy

Které činy jsou trestné je určeno našimi zákonodárci a uvedeno v našem trestním zákoníku. Úkolem soudce je posoudit zda se trestný čin stal či nestal, zda obviněná osoba je tím trestným činem vinna či ne a pokud ano, tak jak bude či nebude potrestána – přitom se řídí platnými zákony.

Rokio

aliendrone: Také ti přeji šťastné a veselé Vánoce!

aliendrone

Keplere>>> Opatrně s tou medailí, víš jak… https://youtu­.be/JYyJSABCUf­k?list=RDQMNKdZdob­MSAo&t=11 ;) :D :D

Rokio

Kepler: Perfektní odpověď, Keplere. Jsem stejného názoru. Bravo!