Avatar uživatele
Rokio

Které znáte argumentační klamy? Můžete uvést několik příkladů?

Mě napadají například tyto:

  • Nelze dokázat, že Bůh existuje, a tudíž neexistuje.
  • Existence mimozemšťanů doposud nebyla dokázána, a proto neexistují.

Pokud se řekne pojem argumentační klam, které vás napadnou příklady?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? aliendrone před 1665 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Kelt

Včera jsem neviděl žádné arabské teroristy. Neviděl jsem je proto, že tam nebyli, nebo tam byli, a já jsem je neviděl? To je stejná blbost, jako ty tvoje argumentační klamy.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kepler

Chybná logika. Jindy to může být vědomě argumentovat lží, nebo faktem vytrženým v kontextu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Nejde o argumentační klamy, ale o argumentační fauly.
Ovšem argumentační faul je něco jiného, než máš v příkladech.

Zkus si k tomu něco dohledat.
_______

Doplňuji:

Je mi líto, ale tentokrát se mýlí Aliendrone, jde o argumentační fauly.
Klam může vzniknout omylem, u faulu jde o záměr.

Upravil/a: ivzez

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Pepa25

Klasické a velmi rošíření jsou

  • red herring („a v USA zase bijou črnochy“)
  • straw man – posunout tvrzení protivníka a to pak rozcupovat
  • argumentace ad hominem – onálepkovat protivníka třeba jako fašistu nebo naopak neomarxistu
  • z oblasti výrokové logiky, především týkající se implikací: viz odkaz

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Korelace_ne­implikuje_kau­zalitu

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

Napadnou mne MNOHÉ příklady, ale vypisovat je NEBUDU. Nicméně pravdu máš ty, ivzez se mýlí, protože JDE o argumentační klamy, jakkoliv jsou právě tyto označovány za argumentačně-diskuzní „fauly“. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Argumenta%C4%8Dn%C3­%AD_klam

V tvých příkladech je u obou tvrzení o klam zvaný „argumentum ad ingnorantiam“, ale existují i mnohé další, např. „argumentum ad hominam“, „ignoratio elenchi“, „non sequitur“, „petitio principii“ atd. atd. Prostě si to vygoogli, dnes se mi nechce moc psát.

Ale na okraj – používat tyto argumentační klamy v diskuzi bylo za mého mládí STRAŠLIVÉ faux pas (nedejbože na akademické půdě!), dnes je situace OPAČNÁ, používat se MUSÍ – čím více, tím lépe. Alespoň mně to tak připadá, protože když se podíváš na TV pořady s politiky a posloucháš ty jejich kdydy (argumentace), to se ti chce až bleet! :(

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek