Rokio

Které znáte argumentační klamy? Můžete uvést několik příkladů?

Mě napadají například tyto:

  • Nelze dokázat, že Bůh existuje, a tudíž neexistuje.
  • Existence mimozemšťanů doposud nebyla dokázána, a proto neexistují.

Pokud se řekne pojem argumentační klam, které vás napadnou příklady?

Odpovědi
Kelt

Včera jsem neviděl žádné arabské teroristy. Neviděl jsem je proto, že tam nebyli, nebo tam byli, a já jsem je neviděl? To je stejná blbost, jako ty tvoje argumentační klamy.

Kepler

Chybná logika. Jindy to může být vědomě argumentovat lží, nebo faktem vytrženým v kontextu.

ivzez

Nejde o argumentační klamy, ale o argumentační fauly.
Ovšem argumentační faul je něco jiného, než máš v příkladech.

Zkus si k tomu něco dohledat.
_______

Doplňuji:

Je mi líto, ale tentokrát se mýlí Aliendrone, jde o argumentační fauly.
Klam může vzniknout omylem, u faulu jde o záměr.

Pepa25

Klasické a velmi rošíření jsou

  • red herring („a v USA zase bijou črnochy“)
  • straw man – posunout tvrzení protivníka a to pak rozcupovat
  • argumentace ad hominem – onálepkovat protivníka třeba jako fašistu nebo naopak neomarxistu
  • z oblasti výrokové logiky, především týkající se implikací: viz odkaz

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Korelace_ne­implikuje_kau­zalitu

aliendrone

Napadnou mne MNOHÉ příklady, ale vypisovat je NEBUDU. Nicméně pravdu máš ty, ivzez se mýlí, protože JDE o argumentační klamy, jakkoliv jsou právě tyto označovány za argumentačně-diskuzní „fauly“. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Argumenta%C4%8Dn%C3­%AD_klam

V tvých příkladech je u obou tvrzení o klam zvaný „argumentum ad ingnorantiam“, ale existují i mnohé další, např. „argumentum ad hominam“, „ignoratio elenchi“, „non sequitur“, „petitio principii“ atd. atd. Prostě si to vygoogli, dnes se mi nechce moc psát.

Ale na okraj – používat tyto argumentační klamy v diskuzi bylo za mého mládí STRAŠLIVÉ faux pas (nedejbože na akademické půdě!), dnes je situace OPAČNÁ, používat se MUSÍ – čím více, tím lépe. Alespoň mně to tak připadá, protože když se podíváš na TV pořady s politiky a posloucháš ty jejich kdydy (argumentace), to se ti chce až bleet! :(