dudu

Které z nás dokáže tato krutá pravda povzbudit?

Znaven tím vším, já chci jen smrt a klid,
jen nevidět, jak žebrá poctivec,
jak dme se pýchou pouhý parazit,
jak pokřiví se každá dobrá věc,
jak trapně září pozlátko všech poct,
jak dívčí cudnost brutálnpě rve chtíč,
jak lidskou slušnost korumpuje moc,
jak zchromlá vláda na nás bere bič,
jak umění je pořád služkou mocných,
jak blbost zpupně schopným poroučí,
jak prostá pravda je všem jenom pro smích,
jak zlo se dobru chechtá do očí.
Znaven tím vším, už chci být, lásko, v hrobě.

Pokud Tě oslovila aktuálnost básně a ptáš se, který mladý talentovaný autor dokázal tak přesně vyjádřit naši prohnilou dobu, pak věz, že to byl William Shakespeare a tento jeho sonet je starý 400 let. Co z toho plyne? Že neprožíváme žádnou krizi identity, kultury, vztahů a čehokoli dalšího. Pravda je, že lidé jsou – alespoň soudě dle velkého mistra – pořád stejní. Tak hlavu vzhůru. A nenech se otrávit!

Nejlepší odpověď
Kepler

Povzbuzujcí to moc není, ale pravdivé ano. Aspoň takto máme pocit, že nejsme s tímto údělem sami.

Další odpovědi
led

Už len krátky doplnok:
…jak zlo se dobru chechtá do očí.
Znaven tím vším, už chci být, lásko, v hrobě,
ale ne dříve,
než sen našich předků naplní pravdou slova
Liberté, égalité, Fraternité
a člověk bude k člověku člověkem

annas

Znám sonet v několika překladech. Před 17 dny vložil tazatel otázku na s S. Sonet 66, který přeložil jej Marek Eben. .

Nevím, od koho je váš uvedený překlad, znám překlad Martina Hilského Sonet je smutný, ale mám jej velmi ráda. Srovnám překlady.

"Znaven tím vším, já umřel bych tak rád,

jen nemuset tu tebe zanechat..

I když S. vyjádřil názory na svou dobu, dá se říct, že slova platí v každé společnosti, tedy i v současnosti. . Záleží na tom, jak je čtenář pochopí a jak vidí chování, slušnost, morálku lidí.

jak se u nás mluví, jedná, závidí atd. – lidé jsou všude, byť to jsou političtí představitelé, poslanci, vláda či tzv. obyčejní lidé .. dobro je v zajetí zla, svědčí o tom i charakter umění, novin, časopisů atd.

To vše se v naší společnosti děje, i když je to vyjádřené veršem, tedy částečně i s nadsázkou . je to sonet

Ale Ebenův překlad končí:

„Tím vším, ach unaven, já zemřel bych už rád,
kdybych tím nemusel
lásce sbohem dát, lásce sbohem dát,
lásce sbohem dát, lásce sbohem dát..“

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-je-pointou-textu-bratri-ebenove-sonet-66

Pouhá přítomnost druhé bytosti v blízkosti, všechno zlé pomůže přežít či překonat, . Jen pouhá její existence je důvod, proč žít dál …

Ametyst

Povzbudit? Vždyť je to ubíjející, vědět, že se za 400 let lidi vůbec nezměnili. Máme technologie, ale to je vše.

zjentek

Zajímavé. Možná by nebylo od věci změnit se. Hmm… zamyslím se nad tím.

Koho dalšího dokáže tato krutá pravda povzbudit k vlastní změně? (;

mosoj

Ale změnili. Ovšem nikoliv cestou evoluce ale degradace!!

Roman71

..že lidé jsou stejní? No, troufám si podotknout, že rok od roku horší a horší. A protože změny přicházejí pozvolna, většina už je přestala vnímat. Jako přirovnání bych použil postup „Jak uvařit žábu“, neberte to prosím jako návod k týrání zvířat, ale jako přirovnání. Když hodíte žábu do hrnce s vroucí vodou, žába v pudu sebezáchovy vyskočí, ale.. pokud dáte žábu do hrnce s chladnou vodou a tu postupně přivádíte k varu, žába změnu vprostředí nebude vnímat a uvaří se.

Kdyby se William Shakespeare znovu octnul v dnešní době, velmi rychle by dospěl k závěru, že situace je horší než za jeho dřívějšího života.

aliendrone

Holé konstatování zjevné skutečnosti. Fakt, že je ve verších ho nijak povzbuzujícím (ani depresivním) nečiní a stejně tak ani jeho stáří. :)

Ti co mají čas na nějaké „krize identity“ apod. nesmysly jsou očividně nedostatečně vytížení. Na to je prostý „lék“ – přidělování další a další práce tak dlouho, dokud symtomy nevymizí. Je to laciné, ekologické, zdraví prospěšnější než nějaká chemie (antidepresiva), v konečném důsledku i výnosné. Prastará metoda sice, ale na její účinnost si nelze stěžovat. ;) :D :D

Pokud někdo opravdu potřebuje povzbudit (a to se MŮŽE stát – den má jen 24h a i ti nejnejnej efektivnější jedinci mají přírodou dané limity > spánek atd.), existují látky z kategorie „budivé aminy“ (např. benzedrin). ;) :)

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

led

👽aliendrone, nebolo by lepšie zakázať myslenie? 🧠

aliendrone

led>>> Ó slunečný paprsku hebce laskající moji tvář… (ok, no tak DOBŘE > DRŽKU!)

To byste si neudělala – zakázat myšlení. Představe si, kterak se v pomyšlení na Vás v posteli neklidně vrtím, ze sna probouzím… Je vůbec alespoň TEORETICKY možné doufat ve vysvobození? Od VÁS?!? ;) :D :D

aliendrone

Roman71>>> Navzdory tomu, že se mi hned z první situace jeví stejně, mám jisté pochybnosti o objektivitě tohoto pohledu. Vzpomeň si na mládí, kdy jsme se chechtali „dědkům“, kteří kritizovali „všeobecný úpadek“ – tohle křepčení není tanec, tohle vřískání není zpěv, tohle není rum/špekáčky…, to za 1. republiky, to byste koukali! ;) :D :D

No a dnes jsme na jejich místě my. Že by náhoda? ;) :D :D

Roman71

No, když to vezmu z postavení otec-syn-vnuk na schodišti shora dolu, tak za první republiky stáli zmínění teprve na začátku tohohle pomyslného schodiště. My stojíme o několik schodů výš a čím výš budeme stát, tím víc se bude situace vyostřovat..

Ono nejde ani tak o hudbu, tanec a špekáčky, ale o morální stav společnosti..
Je dobré nad tím přemýšlet, dokud je myšlení ještě legální 😉

aliendrone

Roman71>>> Což je ovšem právě podstatou otázky dudu – je to tedy „tvé schodiště“ (potažmo má „dědkosubjekti­vita“) NEBO je situace dle dudu stále stejná, jen „barvičky“ se změnily? ;´:D :D