Michalos

Co je pointou textu? Bratři Ebenové- Sonet 66

Znaven, ach, znaven vším, já hledám smrt a klid,
když vidím zásluhy rodit se u žebráka
a bědnou nicotnost zas v nádheře se skvít
a víru nejčistší zrazenou hořce plakat.A zlatý vavřín poct na hlavách nehodných
a dívčí něhu, čest, servanou v okamžiku,
a dokonalost pak, budící už jen smích,
a vládu ve zchromlých pařátech panovníků.A jazyk umění vrchností zmrzačený,
a blbost, doktorsky radící rozumu,
a přímost zvanou dnes hloupostí bez vší ceny,
a Dobro zajaté a otročící Zlu.
A jazyk umění vrchností zmrzačený,
a blbost, doktorsky radící rozumu,
a přímost zvanou dnes hloupostí bez vší ceny,
a Dobro zajaté a otročící Zlu.Tím vším, ach unaven, já zemřel bych už rád,
kdybych tím nemusel
lásce sbohem dát, lásce sbohem dát,
lásce sbohem dát, lásce sbohem dát.......

Odpovědi
annas

Přečtěte si Sonet 66 od W. Shakespeara, překladů je mnoho, rovněž Marek Eben jej přeložil.

Všimněte si stavby sonetu – anafora na začátku – spojka a – výčet toho, co je ve společností a u lidí špatné. Jsou to důvody, proč by člověk neměl žít,

Poslední dva verše jsou zamítnutím myšlenky o sebevraždě – je to láska, mocná to čarodějka.

I když S. vyjádřil názory na svou dobu, dá se říct, že slova platí v každé společnosti. Záleží na tom, jak je čtenář pochopí a jak vidí chování, slušnost, morálky lidí.

Zkuste se sám zamyslet, jak se u nás mluví, vláda, dobro je v zajetí zla, charakter umění atd.

To vše se v naší společnosti děje, i když je to vyjádřené veršem, tedy částečně i s nadsázkou.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.