Tabea

Které vzdělání, kompetence a vystudovanou školu by měla nejlépe mít budoucí učitelka francouzského jazyka?

Na které jazykové úrovni by měla být?
https://pixaba­y.com/cs/photos/flags-francouz%C5%A1tina-francie-d%C4%9Bv%C4%8De-1068001/

Nejlepší odpověď
NoFear

Měla by umět francouzsky. Co víc vlastně potřebuje, aby mohla učit frrancouzštinu?
Aby splnila nějaké úřední podmínky (aby mohla vyučovat na škole), tak by měla mít vystudovanou nějakou VŠ, ten diplómek, alespoň titul Bc. – i když ne všude je to myslím podmínkou, to už pak záleží, kde to chce vyučovat (koho) a jakým způsobem. Řekl bych, že to je asi všechno a ani to, kterou přesně školu by měla mít, nehraje tak úplně roli. Nějakou peďagogickou fuckultu. Hraje roli asi spíš, kde by chtěla vyučovat tu fr., na které škole popřípadě stupni. SŠ (a kde), VŠ (a kde) nebo dokonce na ZŠ (i tam se někdy fr vyučuje jako dobrovolný nebo druhý jazyk). A nebo jinde než na (veřejné) škole.
Stačí leda ten VŠ diplom, nejnižžší akademický titul a umět fr. Mít titul jako Bc., Mgr (čili jak my jsme říkali „blbec“ a „magor“), či jiné, nějaké doktorké (vědní) a další tituly – typické ale hlavně spíš až pro zaměstnance VŠ (a na učitele jazyka se asi moc nevztahují).
Pro práci lektora na VŠ stačí asi jen plné ovládání/porozumění toho předmětu a zkušenosti (odborník z praxe, neformální vzdělání).
Taktéž k vyučování tohoto jazyk jako OSVČ (nebo podobně) nepotřebuje školu a bude jí stačit jen to, že ten jazyk umí (a samozřejmě založit to podnikání/živnost). Může doučovat nebo mít kurzy, jazykovou školu a podobně. Totéž asi pro soukromou školu, kterou by založila. Vsadím se, že by tam mohla vyučovat fr, i když by neměla VŠ nebo zkušenosti. Stačí, že by uměla ten jazyk a chtěl ho vyučovat. ;) Dokonce se dají vyučovat jazyky i ve firmách („školení,“ dokvalfiikace pro zaměstnance a podobně).
Úroveň jazyka asi taky záleží, kde by ho dotačná chtěl vyučovat, jak a koho (děti, mladistvé, dospělé,..). Ale pokud někdo už chce jazyk vyučovat (kdekoli) tak by ho zkrátka měl umět… na vysoké úrovni. Popravdě ani nevím, jak se to měří ty úrovně.
Myslím, že učit na SŠ a ZŠ můžou i lidé bez vysokoškolského, pedagogického vzdělání (i když se to často mění… podle vlád :D).
Pokud by chtěla i na nějaké soukromé jazykové škole, tak asi taky nebude potřebovat nějaký akademický titul (= VŠ).

Tady píšou něco o pedagogickém minimu, nějaké to osvědčení a způsobilost.
https://www.vy­sokeskoly.cz/cla­nek/special-o-oborech-pedagogicke-minimum

https://tatul­da.cz/jak-se-stat-vysokoskolskym-ucitelem/

Další odpovědi
da ny

Hodně záleží na požadavcích zaměstnavatele a případné personální nouzi.
Minimálně státní jazyková zkouška z FJ na úrovni VŠ magisterského studia,
K tomu pedagogické minimum (lze dodělat dálkově), pokud uchazeč nemá PF.
VŠ vzdělání magisterského typu by mělo být podmínkou/bude mít přednost

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

NoFear

Na vyučování jazyka by možná stačila jen nějaká dokvalifikace nebo doplnění studia – i na dálku (myšleno jako nějakou pedagogickou kvalifikaci).
https://www.no­vinky.cz/veda-skoly/clanek/devet-tisic-ucitelu-je-bez-kvalifikace-zjistilo-msmt-40285913
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/U%C4%8Ditel#P%C5%99%­C3%ADprava_na_pro­fesi