Gestas

Které nářečí vám přijde nejlibozvučnější?

Mně ostravština.

Nejlepší odpověď
dubraro

Slovácké, oficiálně se mu říká Východomoravské. Takové, v jakém psal Zdeněk Galuška.
To, čemu Kepler říká slezské, se oficiálně jmenuje Těšínské a ti, kdo jej používají, jej nazývají „po naszymu“. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/T%C4%9B%C5%A1%C3%AD­nsk%C3%A9_n%C3­%A1%C5%99e%C4%8D%C3%AD

Další odpovědi
zjentek

Temu tvojemu slovu na koňcu nerozumim, bo to je jakysik paskfil, ale tudyk u nas v ďuře si užijem kopy srandy s tum našum sveraznum prajzštinum, bo jak či pravim, je to jezyk razovity!

Kepler

Já ostravštinu za nářečí za nářečí nepovažuju, je to jakýsi přechod mezi slezským nářečím a češtinou. Slezské nářečí ve své původní podobě můžeme slyšet od Karvinska po Těšín a Jablunkov a to i na polské straně hranic. Pro jiné obyvatele je ale málo srozumitelné. Je to moje rodné nářečí, takže se mi líbí. Pak ještě valašské a slovácké nářečí.

annas

Protože sama umím hanácky, i když teď ji už nepoužívám, samozřejmě hanáčtina.

Kdo není rodilý Hanák, nenaučí se vyslovat některé široké samohlásky, které mění význam slov.

V ČRo Olomouc se vzpomíná na vypravěče v hanáčtině stréčka Křópala. Jenže současný vypravěč určitě nemluví od dětství hanácky, takže jeho hanáčtina rve uši.

On šel = on šil. On šil ( zašíval) = on še̬l. Nebo Gde̬ deš – Kam jdeš? Gde̬ pře̬ndeš – Kdy přijdeš?

Na toto nářečí ám vzpomínku, už jsem ji zde někdy uváděla. Jako desetiletí školáci jsem byli poprvé v Praze. Samozřejmě jsme mezi sebou mluvili hanácky. Tehdy nás Pražané zastavovali, rozmlouvali s námi – naše hanáčtina se jim líbila.

Dnes už málokdo z mladých mluví hanácky.

--
Oficiální jazykové dělení nářečí je v odkazu. Samozřejmě vznikají i podnářečí., k nim patří i těšínské, které se řadí do skupiny nářečí lašských, ta se člení dál. Je několik skupin. nářečí lašského. Dělení není jednotné.

Stejně valašské nářečí patří do moravsko-slovenského (východomorav­ského), jako slovácké a další.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-na-uzemi-cr-od-spisovne-cestiny-opravdu-nejodlisnejsi-zrovna-hanacke-nareci

ivzez

Přestože sama hanácky neumím, líbí se mi hanáčtina. Mluvila
jí moje babička, k níž jsem každé prázdniny jezdívala do Prostějova.

(Díky za připomenutí.)

marci1

Hanáčtina. Třeba: žlódek=žloutek, brablenec=mravenec, chróst=chroust, cezátko=malý cedník, móka=mouka, křipopa=příkop,pa­ták=tabletka léku, ďórečka=dírečka, kabilka=kabel­ka,hňápnót=spad­nout, chlástnót=padnout, jabko zemsky=brambora, legátko=židlička. 🙂

metro

Hantec.