Avatar uživatele
Zlatý

Které křesťanské legendy se vážou k 27. a 28. prosinci?

Jak se tyto dny také jinak nazývají? Proč?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Svatý Jan Evangelista - 27. 12.
Jan byl apoštol a nejmilejší učedník Ježíšův. Napsal jedno ze čtyř evangelií o Ježíšově životě - proto Evangelista Jan. Podle legendy se po Kristově smrti ujal jeho matky a po její smrti přesídlil do Efezu a zde sepsal své evangelium a zde byl roku 94 zajat a odvlečen do Říma, kde byl odsouzen k smrti v kotli s vařícím olejem. Jako zázrakem to přežil a proto byl vyslán do vyhnanství na řecký ostrov Pathmos, odkud se vrátil domů a zemřel zde přirozenou smrtí.
Den přípitků - 27.12
Nejpopulárnějším z Janových zázraků bylo převrácení otráveného vína v čisté, když požehnal poháru, který mu podali nepřátelé. Z toho se vyvinula ve středověku tradice žehnání vínu ke cti Jana svatého před přípitkem v den jeho svátku i o jiných významných příležitostech. Tuto tradici dodržovali i rytíři před odchodem do Svaté země či do války.
Na venkově se donedávna věřilo, že víno vypité tento den ochrání před hadím uštknutím a uhranutím a také dobytku se dával chléb namočený ve víně.
Svátek mláďátek - 28. 12.
V tento den se připomíná vyvraždění nevinných novorozených chlapců v Betlémě nařízené Herodem Velikým po tom, co se dozvěděl, že mezi nimi je Ježíš, nový židovský král.
Herodes se stal symbolem krutosti a strašily se jím děti a všechny zvyky a pověry tohoto dne se klonily především k dětem. Např. se věřilo, že budou mít děti osypky, bude-li na "mláďátka" pršet, jinde zase matky šlehaly děti proutkem, dokud jim děti neřekly, že "mláďátek" bylo 4444.

Zdroj: zkráceno z-http://webcache.googleuserco ntent.com/search?q=cache:Ut4nJ 66t5yAJ:www.chytrazena.cz/spol ecnost/svatky/prubeh-vanoc-388 8.html+Pro%C4%8D+je+dnes+Den+m l%C3%A1%C4%8F%C3%A1tek&cd=25&h l=cs&ct=clnk&gl=cz

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

27.12. ve středověku se žehnalo a pilo víno ke cti sv. Jana. Prý- apoštol Jan dostal k pití otrávené víno. On číši požehnal a víno bez úhony vypil. Proto se toho dne dávalo světit víno.
28.12. Herodes poznal, že jej mudrci oklamali. Rorlobil se a dal povraždit všechny chlapce nejen v Betlémě ve stáří do dvou let. S touto událostí je spojován svátek Mláďátek

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3824
Zlatý Drap 2288
Zlatý led 1652
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 872
Zlatý mosoj 847
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.