dust8

Které konkrétní zbraně spadají pod název „bambitka“?

Nejlepší odpověď
dubraro

Bambitka je historická křesadlová pistole, typická rozšířeným ústím hlavně.

Další odpovědi
Kepler

Podle slovníku ASCS je to obecně označení pro starou palnou zbraň s krátkou hlavní – bez bližší specifikace. https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=bambitka

Disraeli

Bambitka sama je konkrétní zbraň. Nebo lépe, dřívější verze pistole (tedy krátká ruční palná zbraň – dříve s širokou hlavní, především kvůli projektilům ve formě broků a podobných a taky kvůli způsobu nabíjení). Tedy i ty staré bambitky nazýváme taky pistolemi… to co se změnilo je mechanismus a střelný prach.
I v dnešní době se slovo bambitka používá jako synonymum pro moderní pistole, ale spíš jen z legrace.

Samozřejmě že bambitky byl různé – podle doby a země, ale jinak je to jedna a táž zbraň, o stejné charakteristice, jen třeba s jiným designem. Prostě palná, křesadlová, krátká jednoručka.

Viktorie II.

Krátká palná zbraň.

Disraeli

Zjednodušeně řečeno: druh pistole (či spíše její starší verze). Je to konkrétní zbraň.