vas999

Které jméno berete jako základní a které jen jako doplňující přívlastek?

Kdybych to měl vzít historicky, tak křestní jméno vzniklo o mnoho dřív. Příjmení vzniklo jen jako upřesnění. I původní názvy – jméno, příjmení – naznačuje, že příjmení je spíše přívlastek. Navíc, pokud je příjmení přídavné jméno (což bývá typické zejména u žen, ale najdou se i taková mužská příjmení) a křestní jméno brali jako přívlastek, pak podstatné jméno rozvíjí jméno přídavné, což ne že by to nebylo možné, ale není to obvyklé (a nedělal bych to, jde-li to jinak – což v tomto případě jde). Na druhou stranu se příjmení bere často jako důležitější. Je pravda, že křestní jména se opakují častěji než příjmení, ale stejně… Nebo by to šlo brát jako sousloví. Tedy ani jedno z těch jmen není důležitější. Jaký na to máte názor?

Nejlepší odpověď
annas

Beru jako celek, případně přístavek., protože jméno i příjmení jsou na stejné úrovni.

Ani jazykovědci se neshodnou – někdo bere jako přívlastek, jiný přístavek, další nerozlišují a berou jako celek.

Přívlastkové spojení vychází z toho, že jméno bylo dříve než příjmení.

Pokud se o tuto problematiku zajímáte, přečtěte si vysvětlení od pracovníků ÚJČAV
http://ujc.av­cr.cz/jazykova-poradna/dotazy/0013­.html