postcd

Které i/y se píše ve slově „měli/y“, když jde o kontakty neznámého rodu?

Prosím o pomoc s gramatikou(?).
AJ: contacts should click the menu
ČJ: kontakty by měli/y kliknout na menu (kontakt je osoba neznámého rodu)
Prosím zdůvodněte které i/y se tam píše ve slově „měli“ v tomto konkrétním případě a proč.

Nejlepší odpověď
EKSOT123

Sice to vůbec není můj obor, ale normálně vzato, je jedno jestli se za kontakty skrývají ti, ty , ta, nebo mix. Kontakt je tuším podle vzoru hrad, takže bych volil „y“. Druhá věc je, jestli by pro překlad do ČJ nebylo lepší volit jiná slova, protože kontakt je slovo neživotné. Třeba kontaktní osoby by měly…

Další odpovědi
Mravenec

Kontakty by měly. TY kontakty by MĚLY.
A eksot má pravdu, je to dle vzoru hrad.

elkon

Slovo kontakt je neživé, tak měly. Co se za ním skrývá není důležité. Ale také lze větu formulovat tak, že se určitým slovům můžeme vyhnout, když nevíme jak některé slovo napsat.

Dochy

Tady tvrdé, protože „ty kontakty“. Pokud by to bylo opravdu nejasné, tak „i“.

EKSOT123

Mravenec, dík, ale doufám, že odpovíš na můj dotaz před pár minutami, který se tě týká.

Postcd, sám vidíš, že takový překlad je blbý, jak jsem již výše napsal.

EKSOT123

A osoby jsou sice rodu ženského, ale i kdyby to byli muži, ist das egal, bude to s tvrdým.

postcd

@Mravenec ano, také jsem přesvědčen, že „kontakty měly“. To ale vypadá dost divně, protože pod kontakty si čtenář v kontextu představuje lidi libovolného rodu (ženský, mužský..) „lidé by měli“.