bauerlukin

Které dokumenty mám schovávat?

Dobrý den, chtěl bych vědět, které dokumenty je důležité schovávat. Schovávám treba smlouvy, kopie bankovních příkazů, sipo potvrzení … Ještě něco bych měl? Třeba teď jsem dostal od banky potvrzení o vydání karty, to snad nepotřebuju ne? Těch papírů je spoustu a za chvíli bych se v nich ztratil. Díky předem!

Odpovědi
nyjono

Kopie bank.příkazů taky nejsou potřeba, když už platba proběhla. To máš ve výpise.
Oproti tomu třeba potvrzení o koupi a zaplacení některého zboží to je dobré mít uschované. Třeba na záruku, v případě reklamace nebo pro pojišťovnu pro případ krádeže nebo požáru, že jste ty věci opravdu měli a koupili.

zjentek

Potvrzení o zaplacení dluhu a zastavení exekuce. Pro případ, že se v této zemi tvá kauza časem rozjede podruhé. Nic neobvyklého.

Výpisy tvého vlastnictví z katastru nemovitostí. Pro případ, že na katastru je jako vlastník těchto nemovitostí veden už někdo jiný. Také nic neobvyklého.

Pak v sousledu rodný list, ceniny, osvědčení o manželství, pojistky, děti (vítání občánků chodí až po poukázce za svoz odpadu), úmrtní list.

Nyjono: v případě požáru účtenky shoří. Dnes je možno místo účtenky prokázat předešlý nákup u prodejce i věrohodným svědectvím.

Mc Merkurion

… naskenovat, pak můžeš schovávat cokoli a bez hromady papírů, banky stejně důležitý dokumenty dávaj už do internetovýho bankovnictví … a na záruku stačí výpis o platbě kartou …

nyjono

zjentku, přece nemusí mutně shořet absolutně všechno. Nebo se daké dají důležité listy uschovat jinde.
A může to být třeba povodeň, ne pouze požár, to byl příklad.
Prostě vím z okolí, že v některých případech pojišťovna takové doklady uvítá.

zjentek

Tak shoří jinde, no… anebo odnese voda. A pokud se jim nestane nic špatného, tak časem prostě vyblednou a v krabici či šupleti po letech najdeme čistý papír k opakovanému použití. Což mě navedlo na otázku, kterou zde položím. (;