Avatar uživatele
Kelt

Schováváte si staré doklady, výpisy a pod?

Nejsem asi sám, komu chodí různé výpisy, vyúčtování a pod. Například výpis z banky,přehled o spoření a pod, záznamy, kdy jsem dostával sociální dávky nebo byl na pracovním úřadě. Jsou ty věci důležité a má smysl je uschovat? Kdysi se říkalo, že zaplacené stvrzenky by si měl člověk ponechat asi 5 let, kvůli reklamaci, dnes je vše možné vyhledat na příslušných internetových stránkách. Pokud někde spořím a chodí mi výpis a mám termín do kdy budu spořit, že mi pak peníze pošlou, to bych si měl asi nechat, ale u jiných dokumentů si nejsem jistý. Např. pracovní smlouvy a pod. Poradíte? Děkuji.

Zajímavá 0 před 2097 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Schovávám, ale čas od času doklady procházím a skartuji. Vycházím z toho stejně jako vy, že to, co je přes net, se dá vyhledat. Dávám pozor na platnost smluv.

Jinak stvrzenky od zboží, které je možné reklamavat, nechávám po dobu platnosti rekllamace.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Ne, neschovávám. Vyjímečně u některých velkých věcí.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Mc Merkurion

… vše mám elektronický … a co ne, naskenuju … kdo by schovával tu hromadu papírů …

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Ano, schovávám.

Pracovní smlouvy (ještě lépe potvrzení zaměstnavatele o trvání
zaměstnání od–do) se mohou hodit, až budete žádat o důchod.
V případě, že zaměstnavatel nedoloží vše, co má, OSSZ, můžete
dobu důchodového pojištění doložit těmito potvrzeními.

Těch dokumentů není zase tolik a než po letech pracně
shánět nějaké potvrzení po zániku bývalého zaměstnavatele,
je podle mne jednodušší tyto dokumenty uchovat.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Jiří Bohumil

Doklady o vzdělání, kvalifikaci, zaměstnání (pracovní smlouvy) a podnikání (živnostenské listy) ano. A v dobách aktivního „podnikání“ většinu dokladů o placení daní a zdravotního a důchodového pojištění po dobu 10-ti let.
Pak ještě smlouvy o účtech a vkladech , pojištění, nemovitostech a vozidlech, případně záruční listy od dražšího zboží.
Jinak vše běžné (výpisy z účtů, doklady o koupi, dodací listy a faktury zakoupeného dražšího zboží) pouze v elektronické podobě.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek