autacek

Která znáte stejná česká slova, která nemají dva, ale tři a více různých významů?

Nejlepší odpověď
Kepler

Šampiónem je asi KOZA:

  1. Zvíře
  2. Tělocvičné nářadí
  3. Dřevěná konstrukce k řezání dřeva
  4. Prso, pejorativně
  5. Nadávka pro ženu, pejorativně
  6. Šušeň v nose (krajově)

Možná ještě někdo doplní…😊

Další odpovědi
marci1

Třeba slovo „SLOVO“ má tři významy:

  1. jazykový výraz (slovo)
  2. souvislá promluva (vzal si slovo)
  3. jako slib a závazek (dal mu slovo)

🙂

Ad:Kepler": doplňuji kozu:
(zastarale) bradka do špičky
(slangově, v hudbě) hoboj
(slangově, myslivecký slang) brokovnice s hlavněmi nad sebou
(slangově, v dopravě) malá seřaďovací lokomotiva
(slangově, v dopravě) pevné zakončení kusé koleje
(slangově, ve sportu) zeď u propusti, ledolam
(slangově, ve sportu) závodní jízdní kolo se sníženými řídítky
https://cs.wik­tionary.org/wi­ki/koza
🙂

annas

I když jste vložil otázku rádoby jazykovou, je nepřesná. Jde spíš o kategorii Zábava, či „soutěž“.

U každého slova je stránka významová a zvuková.

Slovo má význam lexikální, gramatický. Rozlišujeme tedy slova lexikální, lexikálně gramatická a gramatická.

Vedle toho mohou mís slova význam základní a sekundární.

  1. Slova vícevýznamová jeden význam základní a ostatní jsou odvozené. . Třeba hlava má14 významů, stejně jako koruna.
  2. Dále jsou slova mnohoznačná – spojitost se slovem základním zůstává – jazyk v ústech, jazyk jako vyjadřovací prostředek, metafory – u boty, květina.

atd.

Můžete se sám podívat na 14 významů slova hlava a koruna. – tedy slova vícevýznamová.

https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=koruna
https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=hlava

Alesh

Tak třeba oko (zrak, punčocha, jezero, vejce), hlava (tělo, kapitola, tiskárna, motor)… no, kdybych přemýšlel dál, určitě by mě napadla další. 😉

Justin1

kohoutek:

sameček od slepice
ventilek
místo na těle čtyřnohého zvířete, ke kterému se vztahuje udávaná výška

knihovna:

budova
kus nábytku
softwarová knihovna

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

dubraro

Doplním ještě jednu kozu: Dělat si z někoho kozy = legraci.