df

Která nominální hodnota na cenovce vám připadá nejvíc přirozená?

Například má něco stát 2 500 a nějaké drobné. Jaká cifra vám připadá nej? Možná vám ta otázka připadá jako divná, ale z pohledu obchodníka je velmi důležité trefit se tak, aby cena byla pro zákazníka nejpřirozenější, nejlákavější, nejpřitažlivější (neumím zvolit to správné slovo). Prostě některé číslo si člověk vybírá častěji než ostatní

2 499 Kč
2 550 Kč
2 560 Kč
2 570 Kč
2 580 Kč
2 590 Kč

Nejlepší odpověď
Kepler

jiná odpověd

Jakákoliv jiná, než ta baťovská. Takové ty s devítkami na konci mě vysloveně dráždí. Obchodník si myslí, že co zákazník, to blbec.

Další odpovědi
Edison

jiná odpověd

Koukni se na to jinak: Vezměmež čísko 499000.

Slovně se dá vyjádřit všelijak. Ale vezměměž to vzestupně dle barvy výroku:

Necelých pětsettisíc
Necelý půl milion
Skoro pětsettisic
Skoro půl milionu

Všechny výroku sjou stejné, ale svou barvou, kterou češina umožňuje jsou tam přecijen cítit určité rozdíly. Co je „necelých“ to je vlastně méně, než by se čekalo, co je „skoro“, to převyšuje očekávání. Co je v tisících je pocitově míň, než co je v milionech.

Příklady: Co stojí necelých pětset tisíc je laciné, ale co stojí skoro půl milionu je drahé. Přitom může mluvčí hovořit o téže věci.

Rokio

2520 Kč

Arne1

2510 Kč

Přesně jak píše Kapler – baťovská cena přímo avizuje že je vymyšlená a nemá se skutečností nic společného.

aliendrone

jiná odpověd

2590Kč. Uvaž, pod 2500 stát nemůže, když má stát přes 2500. A i když sdílím s Keplerem tutéž nechuť, k cenám 99,99 (působí neupřímně, až podezřele), tak „baťovský prvek“ (jen ne tak křiklavý, jako když tam jsou samé devítky) v té ceně JE, a že to FUNGUJE je dlouhodobě ověřeno. Navíc maximalizuje v uvedených příkladech zisk, což je také dost důležité. :)

led

jiná odpověd

Svojho času platilo, že výraz „drobné“ znamenal mince. Myslím, že to platí aj dnes.

Ak má niečo stáť „2 500 a nějaké drobné“ znamená 2500+x, takže je to z uvedených cien každá vyššia než 2500.
Baťovská cena by platila pri výraze „necelých, nebo méně než 2500“

marci1

jiná odpověd

Zákazníci nejvíc letí na ceny s devítkami. Třeba 2499 ještě není 2500. Je to korunu méně, ale už ten pocit, že to není ta cena s pětkou (2500). Taky mě ty devítky „otravují“, ale pan Baťa byl moc chytrý a úspěšný podnikatel. 🙂

led

Kepler " ta baťovská. Takové ty s devítkami na konci mě vysloveně dráždí. Obchodník si myslí, že co zákazník, to blbec.„
Obchodník má pravdu. Veľa ľudí na tú "9“ na konci naletí: veď
„je to len necelých…“
„je to menej než…“
Od Baťu to bol geniálny trik, ktorý potom prevzali aj veľkí obchodníci. Je výhodnejšie stratiť pri predaji 1Kč za jednotku tovaru a ušetriť na skladovaní s neistým predajom, čim sa zvýši zisk. Čas medzi výrobou a predajom musí byť čo najkratší aby bol zisk vyšší.

Edison

Keplere, zde si dovolím oponovat. Ono jde o to, kterých těch zákaznéků je víc, n, že jsou všici blbci.

Edison

Čili jde o to, na jakou cílovou skupinu má produkt mířt.