Kelt

Která konvice vychladne rychleji: plná, nebo prázdná?

Není to domácí úloha, ale otázka vytvořená potřebami praxe. Do rychlovarné konvice nalejeme vodu a dáme vařit, vodu nalijeme do hrníčků na kávu, čaj apod. V konvici mohla zůstat nějaká voda. Kdy vychladne konvice rychleji? Když bude prázdná, nebo když v ní necháme vodu, aby postupně taky chladla? Prakticky jde o situaci, že se nesmí používat konvice a nezahřátá prázdná konvice není důkaz, ale teplá konvice už důkaz je. Případ, že do konvice naleju studenou vodu a nechám tak, neuvažuji. Děkuji.

Nejlepší odpověď
Kepler

Konvice s obsahem horké vody obsahuje více tepla, než ta prázdná, přičemž teplosměnná plocha zůstává téměř stejná. Proto chladne pomaleji.

Další odpovědi
Edison

Ovšem situace bude obrácená, pokud naplníš hrokou konvici studenou vodou. 😁 Ono to má jednu výhodu: Kdyby zavřeli náhodou vodu, budeš mít alespoň jednu konvici vody. 😉 Čili bych ten případ v úvahu pochopitelně vzal.

Hlada

Prázdná konvice vychladne rychleji.
Prakticky vzato, konvice, která má nějaké takové omezení, je dobrá tak k vrácení nebo vystavení na polici. To když si člověk potřebuje dvakrát za sebou ohřát vodu, tak musí počkat, až konvice vychladne? To by byla věc na ozdobu.