nadka77

Koupě pozemků a vydržené právo

Koupili jsme pozemky-louky,na kterých mají sousedé králikárny,kurníky a užívají je,jako kdyby byli oni majitelé.Může se jednat o vydržené právo???Pokud ano,tak to by pak každý mohl vlézt na cizí pozemek,něco si tam načerno zřídit a už by to bylo po čase jeho!

Nejlepší odpověď
baghira

Ano, mohlo by se jednat o vydržené právo, pokud jsou současně splněné dvě podmínky:

  • dotyčný stav trvá aspoň deset roků
  • sousedé jednají „v dobré víře“, tj. např. se souhlasem nebo aspoň s vědomím bývalého majitele, neboli nejsou si vědomi toho, že dělají úmyslně něco nesprávného.

V pochybnostech rozhodne soud.

Další odpovědi
anonym

Ad baghira, OK, stačí jen dodat, že je dobré se podívat, zda není v kupní smlouvě věcné břemeno (právo přístupové cesty, či přístupu na část pozemku).
Jinak, vzhledem k mobilitě králíkárny apod. by neměl být problém, aby si to přemístili na svůj pozemek na základě vaší písemné výzvy.
Teprve pokud by se cukali, tak bych volil další cesty a v případě nedohody i soudní.