Avatar uživatele
Stříbrný

Kolika žihadlům včel se rovná uštknutí zmije?

Někde jsem četl, že jed ze žihadla včely a zmije je stejný. Kolik včel musí píchnout člověka, aby se to vyrovnalo jednomu uštknutí zmije?

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Nedá se srovnat podle množství žihadel, ale podle toho, jak nánásledky má včeli a zmijí jed.


"Mýty o zmijích a smrtelném

Zmije je plachý tvor. Pokud nás kousne, jde o leknutí nebo reflexivní reakci v krajní nouzi. Jako by si dobře uvědomovala, že její jed nikoho neochromí a dostatečně silný nepřítel má dost času na to, aby jí útok s veškerou vehemencí vrátil.

„Asi v polovině případů nevstříkne had do rány jed,“ říká MUDr. Jiří Valenta z toxinologického centra KAR Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a přední odborník na otravy živočišnými jedy. „Ví, že ho má na lov myší, a ne na člověka. Pokud to ale udělá, dojde u postižených v naprosté většině jen k lokální reakci.“

Zmijí jed není zdaleka tak prudký, jak se o něm soudí. Dokládají to fakta. Každý rok uštknou zmije zhruba devadesát lidí. V naprosté většině nedochází k dramatickým situacím a už vůbec není nutné pacientovi píchnout hadí sérum, tedy protijed.

Smrtí končí přibližně jeden případ za deset roků. Daleko víc lidí zemře každý rok na bodnutí včely nebo vosy a následnou prudkou alergickou reakci, takzvaný anafylaktický šok - asi 2 až 3 lidé do roka.

„Při dramatické reakci na zmijí uštknutí jde obvykle o vážně nemocného člověka, pro kterého představuje hadí jed další zátěž,“ říká doktor Valenta. „A tu už postižený organismus někdy nezvládne.“ atd.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

... no, já teda nejsem pedant na češtinu, ale aby absolvent prestižní školy s maturitou napsal zmYje, to je teda něco !!! ... zmyji neznám, nemohu porovnávat ... (chybička a překlep se vloudí, ale ne třikrát !!!) ...


Avatar uživatele
Zlatý

Nelze porovnat. Všechny včely nemají stejnou dávku jedu, stejně tak zmije. Kromě toho zmije jen málokdy vystříkne při útoku všechen jed,


Avatar uživatele
Zlatý

Nelze vysvětlit. Příroda je mocná čarodějka a jak, toť v učebnicích nepopsáno. I kdyby člověka uštknulo (hihi) hned několik včel, projevy se mohou a pravděpodobně BUDOU zásadně lišit od projevů po uštknutí zmijí s někkým i. (;


Avatar uživatele
Pokročilý

Člověk by ani neřekl, jak včelí píchnutí má vliv na něj. Při píchnutí jedné včely jsem se ani nepozastavoval nad samotným faktem, jaké to je ve větší míře. Nicméně u žihadel je to velmi nepravděpodobné, aby byly na roveň hadího ušktnutí.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

Rokio

Mc Merkurion: Omlouvám se. Děkuji za upozornění. Opraveno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Zvířata

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zvířata

Zlatý Drap 1513
Zlatý beer 709
Zlatý www 558
Zlatý annas 516
Zlatý briketka10 384
Zlatý marci1 364
Zlatý Kepler 358
Zlatý ReHu 311
Zlatý hanulka11 296
Zlatý zjentek 287

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.