zvedav20

Kolik toho o světě kolem sebe vlastně víte? (Koronavirus)

Obrovské množství vědomostí získáváme jen zprostředkovaně, aniž bychom si je sami nějak přímo ověřovali (či vůbec měli možnost ověřit). Jak si mohu být jistý, že tvar kontinentů je skutečně takový, jako je na mapách, když jsme osobně neobešel všechna jejich pobřeží a nezakreslil si mapu? Jak mohu vědět, zda cokoliv, o čem jsem slyšel nebo četl, se opravdu stalo, pokud jsem toho nebyl sám svědkem? Vezmeme-li tuto logiku do extrému, je teoreticky možné, aby neexistovaly ani větší části Prahy (rozhodně ji nemám projitou jako celek) – dokonce ani většina bytů v mém domě by nemusela být vůbec vybavena (nebo by v nich naopak mohl být portál do paralelního vesmíru) a já bych to nikdy nezjistil. A to ani nemluvím o historii, ze které jsem sám prožil nedlouhých dvacet jedna let. Právě tímto tématem se slavně zabývá film The Truman Show (kdo ho neviděl, nechť to co nejdříve napraví, je to jedne ze skutečných klenotů světové kinematografie). Ačkoliv jde pouze o umělecké dílo, poměrně jasně ukazuje, jak obrovská část lidského života může být velmi dobře fabrikovanou lží.

Odpovědi
elkon

Další posedlý, existují příjemnější věci.

Kelt

Letecká fotografie slouží jako podklad pro mapu. Ty si také můžeš vyfotit stožár vysokého napětí a nejdeš se přesvědčit, zda je tam opravdu vysoké napětí, ale věříš ceduli. A vědomosti můžeš získat z libovolných zdrojů.