Rokio

Kolik sršní by zabilo dospělého zdravého člověka?

V případě, že by na takovou osobu zaútočili sršni, jak vysoký počet tohoto druhu hmyzu by byl kritický a mohl by být smrtelnou hrozbou pro zdravého odrostlého jedince?

Nejlepší odpověď
annas

"Sršeň mandarínská je největší a nejnebezpečnější druh vosy na světě. Na délku může měřit až čtyři centimetry, královny dokonce až 5,5 centimetru. Jejich jed je tak silný, že zabije i člověka. Žijí naštěstí daleko od nás, nejčastěji v Japonsku. Tam jejich žihadla způsobí smrt asi 70 lidí ročně.

Jed sršně mandarínské je velmi nebezpečný. Na zabití dospělého člověka stačí jen několik žihadel. Skládá se z několika substancí, jejichž účinek se navzájem posiluje. Za extrémní bolestivost vpichu může vysoká koncentrace acetylcholinu – žádný jiný tvor ho nemá tak silný. Smrtící je zase neurotoxin mandarotoxin; způsobuje zvyšování srdeční frekvence. Jed navíc obsahuje ještě feromony, které k místu vpichu přilákají další sršně a vyvolávají v nich zuřivost. Bohužel pro Japonce se tyto látky přidávají i do parfémů – to vysvětluje poměrně časté útoky sršní na lidi."

https://www.na­tional-geographic.cz/clan­ky/nerovny-boj-30-srsni-proti-10-000-vcel-hadejte-kdo-zvitezi.html

U nás – „Sbírání hub, nebezpečné rostliny i infikovaný hmyz. Pozor na jedovaté úklady přírody“

" Začněme ale blanokřídlým hmyzem, tedy vosami, včelami a sršni. Jejich bodnutí je podle doktora Hlušičky nebezpečné jen za určitých okolností. „Závisí to na množství vpichů a na přecitlivělosti postiženého vůči danému jedu. U zdravých lidí se toxické příznaky mohou objevit už po pěti bodnutích, většinou ale až po dvaceti až čtyřiceti žihadlech. Smrtelný průběh u nepřecitlivělých byl popsán až asi po pěti stovkách žihadel,“ říká doktor Hlušička.

Podle jeho slov je také důležité, kam nás hmyz bodne. Nebezpečné je bodnutí do krku, jazyka, patra nebo hrtanu. Při otoku úst, hrtanu nebo krku hrozí smrt udušením. Velmi nebezpečné je pak bodnutí žihadla přímo do krevního oběhu, například do žíly.

U sršňů může těžký obraz otravy nastat i po několika žihadlech,"

Zdroj: https://www.li­dovky.cz/relax/zdra­vi/sbirani-hub-nebezpecne-rostliny-i-infikovany-hmyz-pozor-na-jedovate-uklady-prirody.A180606_122­401_ln-zdravi_ape

Další odpovědi
Kepler

Jed sršně obecné (jediný druh žijící u nás) je mnohonásobně méně toxický než jed včely medonosné. Pro zdravého dospělého člověka představuje smrtelné riziko bodnutí (index LD50) asi 700 včelích žihadel. Pro malé dítě to může být již 90 žihadel. (wiki)

marci1

Údaje se liší: udává se 200–500 bodnutí (u mandarínského sršně tři). Jedná se o údaje u zdravého člověka. U alergika může být život ohrožující jedno bodnutí. ☹
„Teoreticky smrtelná dávka vosího a sršního jedu je asi 155 bodnutí na 1 kg živé váhy.“
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Sr%C5%A1e%C5%88_o­becn%C3%A1
„Lidové moudro, že sedm bodnutí sršně zabije koně a tři člověka, je v našich podmínkách přehnané. Výjimkou je extrémně jedovatý jed obřího mandarínského sršně, kterého ale najdeme až v daleké Asii.
Pokud bychom se měli bavit o skutečně smrtelné dávce, udává se u dospělého člověka až 500 včelích bodnutí, u dítěte cca 50. V případě takového zásahu může včelí jed stát až za selháním ledvin.“
https://www.ple­va.cz/news/vce­li-vosi-a-srsni-zihadlo-ktere-boli-nejvice-a-jak-se-jim-branit
🙂

zjentek

9× do krku a máš to spočítaný, nedej bože tě trefí do krkavice!