Kolik může člověk odpracovat přesčasových hodin za měsíc?

kolik může člověk odpracovat přesčasových hodin za měsíc?

Odpovědi
dave09

Dle ZP § 93 odst. 4 nesmí počet přesčasových hodin přesáhnout v průměru více než 8 hodin týdně v období, které však může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. Každý týden v měsíci tedy můžete napracovat 8h přesčas, pokud tak již nečiníte více než 26. týden. ZP však dává možnost, aby kolektivní smlouva toto období rozšířila, maximálně však na 52 týdnů po sobě jdoucích.

Zdroj: www.jobpartner­.cz/poradna/pres­casy-podle-zakona:20070731

kacka

Podle zákona je povolený, že zaměstnavatel může zaměstnanci nařídit 8 přesčasových hodin týdně. Co jsem ale do nedávna nevěděla a říkal nám to v práci bezpečák, že zaměstnavatel nám nemůže nařídit sobotu, přestože by jsme v sobotu oddělali max. 8 hodin… vysvětlení je jednoduchý… sobota totiž není přesčas a je úplně jinak placená než přesčas. Sobota je sobota a přesčas je přesčas. 🙂