Altair-AC

Kolik může centrální banka vyrobit peněz za den?

Na čem to záleží?

Nejlepší odpověď
annas

ČNB má rozhodující slovo při vydávání bankovek a mincí. Rozhoduje, kolik jich bude třeba vytisknout či narazit mincí, kolik jich jich bude staženo z oběhu vyřazeno atd.

Aby byla udržena cenová stabilita, ČNB musí sledovat, kolik je peněz v oběhu., kolik bylo staženo poškozených peněz, tedy stanovit, kolik a zda tiskárna případně vytiskne peněz,.

Kolik bylo v oběhu peněz k 31. 12. 2018 najdete v odkazu.
https://www.cnb­.cz/cs/bankov­ky-a-mince/obeh/struk­tura-penez-v-obehu/

Takže, kolik vydá ČNB denně peněz, se neuvádí. Uvádí se jen, pokud se vydají třeba pamětní mince, nebo vzpomínám, že v říjnu 2018 ČNB vydala do oběhu nové dvacetikoruny> Je to nerpravidelné.

Další odpovědi
Drap

Centrální banka peníze nevyrábí.

Kepler

Bankovky vydává ČNB a tisknou se ve Státní tiskárně cenin. Tisknou se na objednávku a nárazovitě. Není to jen náhrada za vyřazené a skartované bankovky, ale centrální banky dokonce často záměrně přistupují ke zvýšení objemu tisku peněz, aby podpořily růst inflace. Mezi roky 2014 až 2016 stoupl počet vytištěných peněz dokonce o více než 20 %.
https://www.o­riginalnitone­ry.cz/blog/jak-se-tisknou-penize
Těm ekonomickým důvodům nerozumím, toto míjí mou blbou hlavu.