Jarda.x

Kolik mandlí by musel člověk sníst, aby se projevila otrava kyanidem?

Nechci nikoho otrávit. Jenom moje kamarádka jí mandle ve větší míře, každý den snad už déle než rod. Tak si říkám jestli existuje množství, při kterém by se mohli projevit příznaky otravy kyanidem. Hádám, že po delší době by si tělo mohlo vyvinout trochu odolnost proti kyanidu. Nebo ne?

Ocením odpovědi, které budou podloženy výzkumy a fakty.

Nejlepší odpověď
Lamalam

Pokud požaduješ fakta, pak věz, že mandle žádný kyanid neobsahují. Obsahují pouze kyanogenní glykosid amygdalin (nitril kyseliny b-genciobiosyl-D-mandlové
), z kterého se hydrolýzou v kyselém prostředí za spolupůsobení střevní mikroflóry uvolňuje kyanovodík. Na kyanovodík si tělo žádnou odolnost nevypěstuje. Další fakta o toxicitě amygdalinu najdeš v odkazu.

Zdroj: http://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC1272­529/

Další odpovědi
cochee

Hele, výzkumy a fakty ti tu nikdo dohledávat nebude. Vygůgluj si pár stránek na téma „mandle,“ „kyanid“ případně „amygdalin“ a budeš mít jasněji. Resistivita proti jedům metodou podávání podlimitního množství může někdy fungovat, nesmí se však jednat o jed, který se z organismu neodbourává ale naopak ukládá, jako například rtuť nebo arsen. Nevím, jestli kyanovodík je nebo není kumulativní jed. Obecně existují hořké a sladké mandle, nevím, čím se liší kromě hořkosti, ale prý to není jiný rostlinný druh. U hořkých údajně už 10 jader může znamenat vážné problémy (u dospělého). Sladké obsahují toho amygdalinu 50× méně.