Kolik kuliček se vejde do krychle o objemu 1 m3?

Zdravím všechny matikáře. Potřeboval bych poradit s následující úlohou – mám zadání, mám řešení, ale potřebuji postup, jak se dopočítám k tomu výsledku. Poradíte mi? Předem děkuji.

Zadání: Máme hlasovací urnu, jejíž vnitřek je krychle o objemu 1 m3. Hlasování probíhá vhozením černé nebo bílé kuličky o průměru 1 cm do hlasovací urny. Předpokládejme, že kuličky jsou uvnitř zarovnávány „co nejvýhodnějším způsobem“. Kolik se maximálně vejde kuliček do urny?

Výsledek má být 1 396 070 kuliček. Poradíte mi, jak se k tomu výsledku dopočítám?

Odpovědi
anonym

Neporadím,ale výsledek je zarážející.

Michal Kole

typuji to na vyšší matematiku, posloupnosti, derivace, limity

Hudler

Řešení neposkytnu, ale poradím jak na to.
Kdybys dával kuličky na sebe, tak dole budeš mít 100 * 100 kuliček a vrstev by bylo taky 100. Tedy 1 000 000 kuliček, ale dokážeš si představit, že mezi kuličkami budou mezery a ty mezery chceš nějak zaplnit. Stačí spočítat výšku jedné vrstvy 🙂 a z toho určíš kolik bude celkem vrstev a dále kuliček.