Avatar uživatele
ZdedekZ

Kolik kubíků a nebo kg páry vznikne spálením 1 metru krychlového vodíku? Není to školní úloha

Zajímavá 0 před 1627 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Na spálení 1 kubíku vodíku potřebujeme 0,5 kubíků kyslíku a vznikne opět 1 kubík páry, pokud bychom to převedli na normální podmínky. V hmotnostních jednotkách by se to dalo spočítat podle molárního objemu: 1 mol látky = 22,414 litrů.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kelt

Jedná se o klasickou chemickou reakci, kdy 2 moly vodíku reagují s 1 molem kyslíku na 2 molekuly vody a nezáleží na tom, zda vznikne vodní pára nebo voda kapalná. Mol libovolného plynu zaujímá za podmínek – normální tlak a teplota 273,15 K objem 22,4 l. Takže ze stavové rovnice pV = nRT, kdy dosadíme známé hodnoty tlaku a teploty, objem známe, R je univerzální plynová konstanta a z toho vypočítáme počet molů vodíku a podle toho potřebné množství kyslíku, nebo hned přímo kolik molů vody musí vzniknout. Ale pozor, ještě je důležité vzít v úvahu to, zda ten vodík volně hoří v hořáku a reakce je řízena, nebo proběhne exploze, že smíchám oba plyny a provedu iniciaci jiskrou.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Klaproth

Objem nestačí. Bez tlaku nelze…

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
ZdedekZ

Byl to test, kdo odpovídá kvalitně na banální otázku. Prosím, napište mi na sebe kontakt. Díky. Mám dobrou nabídku. tel. +420 70 4567 123

před 1626 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Emefej

Otázka není banální, ale nedostatečně zadaná. Kvalitní odpověď vidím pouze jednu.

Kepler – normální molární objem je už několik desetiletí 22,711. Těch 22,4 jsme se kdysi dávno učili, ale tehdy byl normální tlak 101325 Pa, dnes se za normální tlak bere 100000 Pa.

před 1625 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Tak to je pro mně novinka, kdes to sebral? https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Normovan%C3%BD_me­tr_krychlov%C3%BD

před 1625 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek