TiaMa

Kolik jídla je potřeba, aby bylo splněno doporučení na užití léku „po jídle“?

Stačí 1×-2× z něčeho ukousnout? Třeba když je to těsně před spaním nebo když člověk zrovna nemá čas si sednout nad „skutečné“ jídlo v tu správnou hodinu (u antibiotik v 8h intervalech).
Ráda bych si to představila tak, že je potřeba jen žaludek zaktivnit, hoc jen piškotkou.
Případně i jak dlouho po posledním soustu je „po jídle“?
Děkuji.
________
Edit: Reakce po prvních třech odpovědích, za které děkuji:
annas: Příbaláky čtu, právě mě spíš zlobí jak jsou v některých věcech nepřesné, když jsou na dvě strany textu. :) Voda vs. mléko atp. také dodržuji. Jen mi z obou těch článků pořád nevyplýva ani množství ani čas (ty dvě hodiny po už asi nebylo myšleno jako „po“). Za ten druhý každopádně díky, zajímavý přehled.
ivzez: Ano, podobně. Ale kolik již tedy stačí? Rohlík?
Kelt: Dává smysl, díky, asi raději tedy jednou denně doporučení nedodržet než se nutit něco (víc) pozřít v hloupý čas.

Nejlepší odpověď
annas

"Důležité je i to, co a jak jíme a pijeme.

Antibiotika bereme před či po jídle podle informace z letáku (většinou je to buď hodina před nebo dvě po), zapíjet bychom je měli obyčejnou vodou (zhruba skleničkou) s nižším obsahem minerálů. Nezapíjejme je čímkoliv ochuceným, zvláště kyselé nápoje snižují účinnost léčiva. Během léčby omezíme tučné potraviny a sacharidy. Nezapomínáme na konzumaci probiotik, které bychom měli doplnit prebiotiky."

http://www.pros­tezdravi.cz/jak-brat-antibiotika/

Ovlivnění účinku léků potravou

"Pokud jde o vstřebávání, dá se říct, že potrava může ovlivňovat jeho rychlost a stejně tak i míru, tzn. celkové množství účinné látky, které se do těla dostane. Užití léku po jídle může také zmírnit žaludeční nesnášenlivost a nevolnost, kterou mohou některé léky vyvolat.

Pokud by se díky nevhodné kombinaci s jídlem daný lék špatně vstřebal ze zažívacího ústrojí, mohlo by dojít k selhání léčby a zcela banální infekce by mohla přejít v závažnější onemocnění."

http://www.on­ko.cz/lekarnik-ovlivneni-ucinku-leku-potravou-antibiotika/

Podívejte se, co doporučují lékárníci u antibiotik. Třeba v seznamu najdete to své. Najíst znamená najíst se, nestačí jen vzí jeden piškot. Můžete si pokazit žaludek, případně snížit účinnost léků.

Další odpovědi
ivzez

Já jsem to vždycky brala tak, že u léku, který se má užívat
po jídle, je to kvůli možnému poškození žaludku, případně
kvůli snížení rizika dalších nežádoucích účinků.
Před tím by jeden piškot nebo pár soust „něčeho“ neochránilo.

Díky výtečné odpovědi Annas jsem se dozvěděla,
že je to i kvůli optimálnímu účinku léku.
(Prodloužím dobu mezi jídlem a užitím léku.)
___

Po doplnění otázky:
Já bych řekla, že by to mělo být asi tolik jídla, kolik sníte
k snidani → jeden, dva rohlíky + hrnek čaje apod.

Kelt

Pokud bereš antibiotika, tak začneš 6, pak 14 a pak 22, a to musíš dodržovat podle toho, kdy obvykle jíš. Dejme tomu že začneš po obědě ve 13 hodin, to je po jídle, další máš ve 21 hodin a nezáleží na tom, zda jsi večeřela v 17 nebo v 19 hodin, to je taky po jídle a další máš ráno v 5 hodin, ale to si nastavíš hodiny, vstaneš, vezmeš si lék a zapiješ a budeš spát dále, nebudeš přece kvůli tomu jíst. a tak budeš pokračovat. Hlavní je aby byla dodržena hladina antibiotik po 8 hodinách, Pokud bys si vzala lék a pak jedla, účinky léku by se tímto zeslabily, protože tam probíhá trávení. Ten čas si můžeš upravit dle sebe, ale intervaly musí být dodrženy.

da ny

Žaludek, který „mele naprázdno“ může bolet.

„Ráda bych si to představila tak, že je potřeba jen žaludek zaktivnit, hoc jen piškotkou.....“

Ideální pauza mezi jídly je 3 – 4 h (ne každý může v zaměstnání dodržet. Pak „hladoví“ je v malnutrici a snadno tloustne).

Užití léku po jídle, znamená, že sníte pokud možno svou běžnou porci jídla.
Rohlík postačí v případě (výjimečné) nouze, piškotek určitě ne (hloupost). Minimálně 10 ks piškotků, z té časové nouze :D
Po jídle nembývá bezprostředně po posledním soustu, ale též 15 – 20 minut po jídle!

Většina léků, které se užívají po jídle by na lačný žaludek mohla působit nevolnost (zvracení)..
Jedny léky se rozpustí a natráví v žaludku. Jiné léky v bezpečném obalu putují do střev, kde mají působit.
Další léky/doplňky je třeba užít po jídle též proto, aby mohla následovat DOSTATEČNÁ pauza před příjmem další potravy (po užití léku).
To proto, aby žaludek a střeva, ve kterých se většina živin vstřebává,
nebyly zatěžovány další „prací“. Mohlo tak nerušeně dojít ke vstřebání léčiva/živin.
Někdy se zapíjí málo, jindy dostatečně. Někdy vůbec (nejdříve po 30 minutách).

Jiné léky se užívají na lačnio (jako 1. obvykle hormony, po 20 minutách pak léčiva na trávicí obtíže /např.eEntero­solventní tvrdé tobolky typu omeprazolum aj. Až po dalších 20 minutách snídat) či před jídlem – užívání uvedeno v příbal. letáku.