autacek

Kolik je v češtině pravých homonym a jaká/která (všechna) to jsou?

Nejlepší odpověď
annas

Homonyma jsou znakem jazykového úspornosti. Jsou to slova, která mají stejnou podobu, ale naprosto odlišný význam. Znějí tedy úplně stejně, ale každé z nich znamená něco jiného a mají také jiný původ.

Kolik jich je? Pochybuji, že někdo spoítal. Existuje totiž několik druhů homonym.

A. 1. Podle původu
čistě lexikální (slovní) – vlna – na vodě x srst
podle tvoření slov – vinice – místo x žena – od víno x vina
podle slovních druhů – místo (podst. jméno x předložka)
ze slova mnohoznačného – jeřáb – pták x strom.

2.. Podle rozsahu
úplná – shodují se ve všech tvarech např. při skloňování – čelo – část hlavy x hudební nástroj
částečná – neshodují se ve všech tvarech – ti losi x ty losy
homoformy – číslovka tři – sloveso tři; ženou – podst. jméno x ženou sloveso – jiné slovní druhy

Úplná i částečná se shodují ve výslovnosti i grafické podobě = pravá. homonyma.

B. Další členění

  1. homonyma pravá
  2. homonyma nepravá
  1. homofony – vyslovuje stejně, ale píšeme jinak – bít x být; mít x mýt atd.
  2. homografy – píší se stejně, vyslovují jinak – panický (panika) strach x panický (panic) muž
  3. mezislovní – za pět (korun) x zapět (písničku); se skokem x seskokem atd.

3. mezijazyková – krásný (velmi pěkný) x krasnyj (červený – v ruštině

4. paronyma – líší se délkou – líska x lyska; vina – vína atd. Při nedbalé výslovniosti zní jako homonyma.

Slovní hříčky, které vznikají z homonym.

Chlapci, nežeňte se! Dva významy. – ženit se x hnát.

Vše o homonymech, pokud vás bude něco zajímat víc. Zeptejte se. Takto se učí homonyma na střední škole podle učebnice Český jazyk pro střední školy.

.

Další odpovědi
ivzez

Pravých homonym je v češtině hodně.
Pokud vím, nikdo je nespočítal (nebo spočítal,
ale nikde jsem o tom nenašla záznam).

A jaká všechna jsou?
Všechna pravá homonyma jsou samozřejmě pravá.

annas

Otázku jsem určitě opravovala,, ale až teď jsem si všimla, že jsem zřejmě neklikla na Odeslat a zůstala ta neupravená.