mosoj

Kolik je na světě abeced?

Nejlepší odpověď
annas

Kolik je na světě abeced a psacích systgému se můžete spočítat podle odkazu. Je několik úhlů pohledu.

https://www.om­niglot.com/wri­ting/

Abecedy v tomto odakzu – různé typy např. syllabické (slabičné),, souhláskové abecedy,. Je třeba vždy kliknout na nadpis.

"Abecedy, nebo fonetické abecedy, jsou sady písmen, obvykle uspořádané v pevném pořadí, z nichž každá představuje jeden nebo více fonémů, souhlásek i samohlásek, v jazyce, ve kterém jsou psány. V některých případech se kombinace písmen používá k reprezentaci jednotlivých fonémů, jako v angličtině sh, ch a th.

Řekové vytvořili první fonémickou abecedu, když upravili fénickou abecedu tak, aby psala řecky. Oni používali množství fénických dopisů, které reprezentovaly souhláskové zvuky nepřítomné v řečtině psát řecké samohlásky.

Slovo abeceda pochází z latinského slova alphabētum z řeckého slova αλφάβητος (alphabētos) , které samo o sobě pochází z prvních dvou písmen řecké abecedy, α (άλφα / alfa) a β (βήτα / beta) . Jména řeckých písmen byla založena na fénických písmenech. První dvě písmena fénské abecedy jsou „āleph (ox) a bēth (house).

Nejznámější a nejrozšířenější abecedy jsou latinská nebo římská abeceda a cyrilská abeceda, které byly upraveny tak, aby psaly četné jazyky. Většina ostatních abeced se používá pro jeden jazyk nebo jen pro několik jazyků."

https://www.om­niglot.com/wri­ting/alphabet­s.htm

--

Klikla jsem dřív. Doplňuji

https://www.qu­ora.com/How-many-alphabets-are-there-in-the-world

Pokud mluvíte o čistých abecedách (psacích systémech, které představují všechny zvuky jazyka), pak jich je asi 100. Avšak 99 % světových abeced pochází z těchto 9 zdrojů

latinský
řecký
cyrilice
arménský
korejština
hebrejština (považována za čistou abecedu pouze při psaní samohláskami)
arabština (sporná , vzhledem k tomu, že ani u samohlásek nepředstavuje všechny zvuky všech dialektů)
Braillovo písmo

gruzínština (Mkhedruli)

Ještě jsem našla v češtině seznam všech abeced. řazených od as – u.

Po rozkliknutí na jednotlivé abecedy se dovíte víc. Najdete i starší typy, jak vypadaly atd. Stránka je v češtině a uvádí opravdu hodně podrobností.

https://common­s.wikimedia.or­g/wiki/Catego­ry:Alphabets_by_na­me

Další odpovědi
Pepa25

Abeceda je psací systém, který používá písmena (jiné systémy jsou slabičné nebo obrázkové). Takže osobně bych třeba systém čínských znaků nenazýval abecedou. Na vážkách jsem u arabského nebo židovského písma – tam zapisujeme jen souhlásky, takže také spíš ne.
Takže abecedy by byly jen:

  • latinka
  • cyrilice
  • řecká abeceda
  • arménská abeceda
  • gruzínská abeceda
  • korejská abeceda (hangul)