Rokio

Kolik hodin minimálně musí člověk pracovat týdně, aby se dalo říct, že pracuje na plný úvazek?

Je to třicet hodin, čtyřicet hodin, nebo úplně jinak?

Nejlepší odpověď
Drap

V České republice je plný pracovní úvazek možno uzavřít jen na základě písemné dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Pracovními dny jsou pondělí, úterý, středa, čtvrtek a pátek. Výjimku tvoří státní svátky. Osoba na plném pracovním úvazku tak pracuje 5 dní v týdnu, 8 hodin denně, tedy 40 hodin týdně. Tato pracovní doba může mít různé variace.

Zdroj: Wiki

Další odpovědi
da ny

Zákoník práce praví:
„Stanovená týdenní pracovní doba
Stanovená týdenní pracovní doba u zaměstnanců podle zákoníku práce činí 40 hodin týdně, přičemž existují i výjimky, kdy nemusí být tato doba dodržena. Dle §79 odstavec 2 a 3, u zaměstnanců:
"a) pracujících v podzemí při těžbě uhlí, rud a nerudných surovin, v důlní výstavbě a na báňských pracovištích geologického průzkumu 37,5 hodiny týdně,

  1. s třísměnným a nepřetržitým pracovním režimem 37,5 hodiny týdně,
  2. s dvousměnným pracovním režimem 38,75 hodiny týdně.

Zkrácení stanovené týdenní pracovní doby bez snížení mzdy pod rozsah stanovený v odstavcích 1 a 2 může obsahovat jen kolektivní smlouva nebo vnitřní předpis. Zkrácení stanovené týdenní pracovní doby podle věty první nesmí však provést zaměstnavatel uvedený v § 109 odst. 3.“
Doba odpočinku je doba (čas), která není pracovní dobou.“ (Např. týdně, při 40h + 2.5h, tj. 42.5 h na pracovišti. Placených 40h).
http://zakony­.centrum.cz/clan­ky/pracovni-doba-dle-zakoniku-prace

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.