Jakub24533

Kolik druhů bílkovin může vytvořit buňka?

Nejlepší odpověď
da ny

Otázku by bylo asi, vhodnější položit jinak 😉

„Z 21 kódovaných aminokyselin může vzniknout 441 různých dipeptidů, 9 261 tripeptidů či 194 481 tetra­peptidů. U proteinů obsahujících 75 aminokyselin může vzniknout přibližně 1,47·1099 různých bílkovin.“

„Živočichové a člověk přijímají bílkoviny v potravě, zatímco rostliny jsou schopné si je sami vytvářet z anorganických dusíkových látek (např. dusičnanů).“

„Kondenzací aminokyselin vznikají peptidy až bílkoviny. „
http://e-chembook.eu/bil­koviny

„Bílkoviny (proteiny) jsou vysokomolekulární látky (makromolekuly) tvořené řetězcem aminokyselin, kterých může být v jedné molekule až několik tisíc.

Bílkoviny se tvoří v každé buňce proteosyntézou. Přesné pořadí aminokyselin tvořících bílkoviny je zakódováno v dědičné informaci (DNA) a je pro správnou funkci bílkovin rozhodující.

https://www.lin­kos.cz/slovni­cek/bilkovina-1/
Proteosyntéza je metabolický proces v buňce, při kterém se z aminokyselin tvoří bílkoviny (polypeptidy, proteiny).
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Proteosynt%C3%A9za

Další odpovědi
orwell

Záleží na tom jaká buňka. Hodně toho umí vytvořit třeba jaterní buňka. Buňky v organismu jsou specializované a těžko bude např. kostní buňka vyrábět inzulín. Jinak pochybuji, že to má někdo přesně spočítáno a roztříděno. Někde jsem četl, že i ta nejjednodušší buňka obsahuje asi 5 000 různých organických sloučenin a u řady z nich dosud neznáme jejich funkci. Obecně platí, že bílkoviny (proteiny) se skládají z aminokyselin, kterých je tuším 20. Ribozomy z nich vytvářejí makromolekuly, kde záleží jednak na délce řetězce a též na pořadí aminokyselin v něm. Dále se některé stáčejí do různých prostorových útvarů, na kterých závisejí vlastnosti proteinů a jejich chování v buňce. Některé slouží jako stavební prvky buňky samé, jiné jako katalyzátory chemických reakcí v buňce (enzymy), jiné jako komunikační prostředky, atd. Je toho hodně. Buňka je úžasný biologický stroj, jsou o ní napsány knihy. Bohužel moje znalosti v tomto jsou jen povrchní. Víc se můžeš dozvědět třeba zde:
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/B%C3%ADlko­vina