mosoj

Kolem čeho obíhá Slunce se svojí planetární soustavou?

Měsíc obíhá kolem Země, Země obíhá kolem Slunce, kolem čeho obíhá Slunce?

Nejlepší odpověď
Quimby

Kolem středu naší galaxie, kterým je pravděpodobně černá díra Saggitarius A*. Viz. zdroj

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Sagittarius_A*

orwell

Kepler: a protože se všechny objekty ve výsledku od sebe vzájemně vzdalují, tak se za cca 2 mld. let srazí Mléčná dráha s galaxií v Andromedě?

http://www.osel­.cz/2654-srazka-mlecne-drahy-a-andromedy.html

Kepler

Ano, měl jsem napsat „v konečném důsledku“ Samozřejmě že se galaxie často srážejí, protože vzájemný pohyb je chaotický. Ale nově vzniklá větší galaxie bude pokračovat v rozpínání v rámci kupy, posléze i nadkupy galaxií. Stejně jako molekuly expandujícího plynu, ty se taky srážejí, i když se od sebe vzdalují.

mosoj

Omlouvám se, uzavřel jsem otázku moc brzy.

mosoj

Ano je to již zcela jisté. Ve středu každé galaxie se nachází černá díra o hmotnosti milionu našich Sluncí.
Teď kolem čeho obíhají galaxie ? Zřejmě se to rozluští až se objasní co je černá hmota.

Kepler

Galaxie kolem ničeho výslovně neobíhají, jen se gravitačně ovlivňují. Tvoří kupy galaxií a ty zase nadkupy galaxií.

led

Teoreticky sa galaxie otáčajú okolo stredu Vesmíru, ale kde ten stred je, to si nik z nás nevie ani predstaviť

Kepler

Kdepak, za prvé nevím co to je střed vesmíru, za druhé mě to uráží 🙂
Nic takového jako střed Vesmíru neexistuje, jenom víme, že všechny objekty se ve výsledku od sebe vzájemně vzdalují. A střed Vesmíru jako gravitační centrum okolo kterého se všechno motá? To už vůbec ne.

zjentek

Souhlas, mě to taky uráží! Jo a slunce obíhá?

Kepler

Jak už na začátku bylo řečeno, kolem středu Galaxie. A už mě neblbni, už mám z toho Keplerova koloběhu zblblou hlavu a teď nevím kam jsem si dal flašku.

mosoj

Střed vesmíru je „místo“ kde došlo k velkému třesku. Dnes to již ale není střed, protože vesmír expanduje nerovnoměrně. Příčina není zcela jasná.
Je mnoho nových teorií , založených na nejnovějších poznatcích.

led

mosoj, súhlas.