Avatar uživatele
mosoj

Kolem čeho obíhá Slunce se svojí planetární soustavou?

Měsíc obíhá kolem Země, Země obíhá kolem Slunce, kolem čeho obíhá Slunce?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, Andělé před 2479 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Quimby

Odpoveď byla označena jako užitečná

Kolem středu naší galaxie, kterým je pravděpodobně černá díra Saggitarius A*. Viz. zdroj

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Sagittarius_A*

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?mosoj Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce
Avatar uživatele
orwell

Kepler: a protože se všechny objekty ve výsledku od sebe vzájemně vzdalují, tak se za cca 2 mld. let srazí Mléčná dráha s galaxií v Andromedě?

http://www.osel­.cz/2654-srazka-mlecne-drahy-a-andromedy.html

před 2479 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Ano, měl jsem napsat „v konečném důsledku“ Samozřejmě že se galaxie často srážejí, protože vzájemný pohyb je chaotický. Ale nově vzniklá větší galaxie bude pokračovat v rozpínání v rámci kupy, posléze i nadkupy galaxií. Stejně jako molekuly expandujícího plynu, ty se taky srážejí, i když se od sebe vzdalují.

před 2479 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

Omlouvám se, uzavřel jsem otázku moc brzy.

před 2479 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

Ano je to již zcela jisté. Ve středu každé galaxie se nachází černá díra o hmotnosti milionu našich Sluncí.
Teď kolem čeho obíhají galaxie ? Zřejmě se to rozluští až se objasní co je černá hmota.

před 2479 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Galaxie kolem ničeho výslovně neobíhají, jen se gravitačně ovlivňují. Tvoří kupy galaxií a ty zase nadkupy galaxií.

před 2479 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Teoreticky sa galaxie otáčajú okolo stredu Vesmíru, ale kde ten stred je, to si nik z nás nevie ani predstaviť

před 2479 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Kdepak, za prvé nevím co to je střed vesmíru, za druhé mě to uráží 🙂
Nic takového jako střed Vesmíru neexistuje, jenom víme, že všechny objekty se ve výsledku od sebe vzájemně vzdalují. A střed Vesmíru jako gravitační centrum okolo kterého se všechno motá? To už vůbec ne.

před 2479 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

Souhlas, mě to taky uráží! Jo a slunce obíhá?

před 2479 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Jak už na začátku bylo řečeno, kolem středu Galaxie. A už mě neblbni, už mám z toho Keplerova koloběhu zblblou hlavu a teď nevím kam jsem si dal flašku.

před 2479 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

Střed vesmíru je „místo“ kde došlo k velkému třesku. Dnes to již ale není střed, protože vesmír expanduje nerovnoměrně. Příčina není zcela jasná.
Je mnoho nových teorií , založených na nejnovějších poznatcích.

před 2479 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

mosoj, súhlas.

před 2479 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek